عرضه اولیه رمز ریال از شهریور ماه

رییس بانک مرکزی در بیست و نهمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی، برخی از محورهای کاری و برنامه ها و اقدامات اجرایی در بانک مرکزی را توضیح داد. او همچنین اشاره کرد رمز ریال بانک مرکزی از شهریور ماه اجرایی می شود.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علی صالح آبادی، رییس کل بانک مرکزی، در بیست و نهمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی، از اجرای رمز ریال در آینده نزدیک خبر داد و گفت:

“طبق قولی که همکارانم در بانک مرکزی دادند، رمز ریال از شهریور ماه به اجرا می رسد.”

او در ادامه افزود:

“در صورتی که حکمرانی ریال را به خوبی انجام دهیم فرار مالیاتی کاهش می یابد، قاچاق کنترل می شود، فعالیت های سوداگرانه کاهش پیدا می کند و جلوی پولشویی گرفته می شود.”

طبق گزارش های قبلی از طرح عرضه آزمایشی رمز ریال؛ مدتی بعد مهران محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، جزئیاتی را در مورد ویژگی ها و هدف از عرضه رمز ریال مطرح کرد و اعلام کرد عرضه آزمایشی رمز ریال در سال 1401 انجام می شود. اما در مورد زمان دقیق اجرای این طرح تاکنون مطلب طرح نشد.

صالح آبادی همچنین در مورد شرایط ارزی کشور و روند بازگشت ارز حاصل از صادرات، تاکید کرد:

“در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات وضعیت خوبی داریم و این وضعیت قابل مقایسه با سنوات قبل نیست. بانک مرکزی همچنین سعی دارد اوراق ارزی را وارد بازار کند و تلاش دارد با این سیاست ارزهای خانگی را جذب کند. با انتشار این اوراق، هم سود و هم بازپرداخت ها، به صورت ارزی انجام می شود و کسانی که درآمدهای ارزی بالا دارند، می توانند عرضه گر این اوراق باشند.”

 

 

سیاست های رمز ریال

صالح آبادی با اشاره به کاهش اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی، اظهار داشت:

 

“یکی از موضوعات بانکی که می تواند عامل افزایش پایه پولی هم باشد بحث اضافه برداشت هاست. اما خوشبختانه اضافه برداشت بانک از نصف کاهش پیدا کرد. همچنین بانک ها این امکان را پیدا کردند که به جای اضافه برداشت از بانک مرکزی، از ابزارهای مالی رمز ریال در بازار استفاده کنند.”

 

رییس بانک مرکزی در ادامه پرداخت تسهیلات خرد به عموم مردم، تاکید کرد:

“یکی از محورهای کاری بانک مرکزی تقویت و اصلاح رابطه بانک ها و مشتریان بود. در این باره تامین مالی برای پرداخت تسهیلات خرد مطرح شد. از این رو بانک مرکزی بسته های وام خرد را ارائه کرد. همچنین برای دریافت این وام ها وثیقه های متنوع و آسانی در نظر گرفتند. به طوری که حتی خط تلفن همراه افراد می تواند جز وثایق بانکی در نظر گرفته شود.”

 

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Sara.p
Sara.p
2 سال قبل

چقدم کخ رمزارز ریال واسه مردم مهمه😒

Shahab-admin
Shahab-admin
2 سال قبل
پاسخ به  Sara.p

البته شاید پروژه قوی نباشه اما اطلاع داشتن ازش لازمه😅