استخراج فایل کوین چگونه است؟ درآمدزایی با شبکه Filecoin

آنچه که اغلب به عنوان استخراج فایل کوین از آن یاد می شود با ماینینگ کلاسیک که با استخراج بیت کوین و سایر رمزارزها شناخته می شوند به طرز فاحشی متفاوت است. شاکله شبکه فایل کوین تخصیص فضای ذخیره سازی به صورت غیر متمرکز است و رقیبی جدی برای سایر پروتکل های این چنینی یعنی آرویو (Arweave) و سیاکوین (Siacoin) محسوب می شود. اما نحوه استخراج فایل کوین چگونه است؟ آیا فقط با ماینینگ بلاک در شبکه فایل کوین می توانیم درآمدزایی کنیم؟ چه راه کارهای دیگری برای کسب درآمد از شبکه Filecoin وجود دارد؟ برای پاسخ این سوالات با ما تا آخر مقاله همراه باشید.

فایل کوین

 

آشنایی با شبکه فایل کوین و اهداف آن

بیشتر شبکه های بلاک چینی که با گواه اثبات کار (PoW) کار می کنند، ماینرها، نودهایی در شبکه هستند که اقدامات لازم برای حفظ پایداری بلاک چین و اعتبارسنجی آن انجام می دهند. این نودها به منظور انجام این کار کوین بومی شبکه را دریافت می کنند. اصطلاح ماینر در دوره اولیه گواه اثبات کار ظهور کرد و سخت افزارهایی را که از توان محاسباتی برای ایمن سازی بلاک چین استفاده می کردند، با معدن چیان طلا مقایسه می کرد که در آرزوی دستاوردهای عظیمی، منابع بسیاری را هزینه می کردند.

فایل کوین (Filecoin) پروتکلی است که با هدف فراهم سازی سیستم ذخیره سازی فایل به صورت همتا به همتا از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کند. در شرایط فعلی اکثر شرکت های معتبر در این زمینه همچون آمازون و گوگل کلاود از سرورهای متمرکز برای توزیع فضای ذخیره سازی استفاده می کنند. بنیانگذاران Filecoin با اعتقاد به اینکه انگیزه مالی ایجاد شده در استخراج بیت کوین، کاربران را تشویق به نود شدن می کند، تصمیم به راه اندازی این پروژه گرفتند. به نظر آنها اگر انگیزه کافی ایجاد شود، اشخاص و سازمان های بسیاری به در اختیار گذاشتن هارد اضافه خود تشویق می شوند.

بنابراین فایل کوین به شیوه کاملا متفاوتی عمل می کند. به جای اینکه ماینرها قدرت محاسباتی خود را در اختیار شبکه قرار دهند، نودها به ذخیره سازی و بازیابی دیتاها کمک می کنند. در ازای این کار کوین FIL پاداش می گیرند.

در یک سیستم غیرمتمرکز و همتا به همتا مانند IPFS، می توانیم از هش برای تایید تعداد نودهایی که کپی دقیقی از دیتاهای ما را ذخیره می کنند، استفاده کنیم. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که اطلاعات ما در درازمدت بازیابی شوند. اما فایل کوین با ایجاد انگیزه مالی، امکان ذخیره سازی فایل ها در فضای ابری را به صورت غیر متمرکز فراهم می کند.

 

فایل کوین از چه الگوریتم های اجماعی استفاده می کند؟

فایل کوین از دو الگوریتم اجماع گواه اثبات تکرار یا Proof-of-Replication (به‌ اختصار PoRep) و گواه اثبات فضازمان یا Proof-of-Spacetime (به اختصار PoSt) استفاده می‌ کند. نودها با استفاده از الگوریتم PoRep کاربران را قانع می‌ کنند که برخی از دیتاها را در حافظه فیزیکی خود تکرار کردند. در سیستم فایل کوین، سرور متعهد می‌ شود که X تعداد از دیتاها را کپی کند و سپس هر یک از دیتاها را از طریق یک پروتکل چالش-پاسخ ذخیره‌ سازی می‌ کند.

در طرح اثبات ذخیره‌ سازی، کاربر می‌ تواند بررسی کند که آیا ارائه‌ دهنده فضای ذخیره‌ سازی واقعا دیتاهای مورد انتظار را در زمان صدور یک چالش ذخیره می‌ کند یا خیر. با این حال تایید نمی‌ کند که دیتاها در یک دوره زمانی معین ذخیره می‌ شوند. یکی از راه‌ های انجام این کار، به چالش کشیدن مکرر نود ارائه‌ دهنده فضای ذخیره‌ سازی است. البته، این پیچیدگی و ارتباطات بسیار زیادی را ایجاد می‌ کند که به مانعی برای شبکه فایل کوین تبدیل می‌ شود. چون سیستم ذخیره‌ سازی باید مدارک خود را به شبکه بلاک چین ارسال کند. الگوریتم PoSt به اعتبارسنج اجازه می‌ دهد بررسی کند که آیا یک نود ارائه‌ دهنده، ذخیره‌ سازی دیتاهای درخواستی را در یک محدوده زمانی انجام می‌ دهد یا خیر.

 

filecoin

 

چگونه از فایل کوین کسب درآمد کنیم؟

برای فهم نحوه کسب درآمد از فایل کوین بهتر است اول با انواع نود این شبکه آشنا شویم. به نودهای شبکه Filecoin ارائه دهنده (Provider) می گویند که به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

  • ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی (Storage Providers): مسئول ذخیره فایل و دیتا در شبکه هستند.
  • ارائه دهندگان بازیابی (Retrieval Provides): مسئول ارائه مسیر سریع برای بازیابی فایل ها هستند.
  • ارائه دهندگان اصلاح کننده (Repair Providers): در دست توسعه است.

 

فضای ذخیره سازی

این نودها را می توان به منزله قلب شبکه دانست. آنها دیتاها را برای کاربران ذخیره می کنند و محاسبات اثبات را برای تایید فضای ذخیره سازی در بلند مدت اجرا می کنند. بلاک های جدید را به شبکه می افزایند. نودهای Storage Provide هم کارمزد ذخیره سازی و هم پاداش بلاک چین دریافت می کنند. احتمال دستیابی کارمزد تراکنش و پاداش بلاک متناسب با فضای ذخیره سازی است که ارائه دهندگان ذخیره سازی به شبکه فایل کوین کمک می کنند.

 

ارائه دهندگان بازیابی

نودهای Retieval Providers به منزله رگ های شبکه هستند. آنها با برد در مناقصه ها و کارمزد ارائه دهنده که براساس ارزش فایلی که بازیابی می کنند تعیین می شود، کوین Filecoin را پاداش می گیرند.

پهنای باند ارائه دهنده بازیابی، پیشنهاد-زمان پاسخ اولیه برای توزیع (یعنی سرعت و میزان نزدیکی به کاربر) توانایی آن را برای توزیع محتوای بازیابی در شبکه تعیین می کند. حداکثر پهنای باند یک ارائه دهنده بازیابی، تعداد کل بازیابی هایی را که می تواند انجام دهد، تعیین می کند.

 

استخراج فایل کوین

 

برای استخراج فایل کوین چه سخت افزارهایی نیاز است؟

الزامات سخت افزاری برای ارائه دهندگان بسیار پرهزینه هستند. اما در صورت تهیه، انتظار نمی رود که در آینده نزدیک نیاز به ارتقا داشته باشند. پولی که برای سخت افزار خرج می شود باید سالها خدمات قابل اطمینانی را به شما ارائه دهد و چندین برابر هزینه آن را برگرداند. شما نه تنها برای تسهیل ذخیره سازی، بلکه برای اجرای منظم برخی از عملیات محاسباتی پرهزینه که به آنها اثبات (Proofs) می گویند به این سخت افزارها نیاز دارید.

شما باید بطور منظم الگوریتم های اثباتی را اجرا کنید که نشان می دهد همچنان فضای ذخیره سازی را به همان دیتاهایی که دریافت کردید اختصاص می دهید. طبق داکیومنت های Filecoin، حداقل مشخصات سخت افزاری که برای مشارکت در شبکه فایل کوین به آن نیاز دارید به صورت زیر است:

  • یک پردازنده مرکزی 8 هسته ای
  • حداقل 128 گیگابایت رم
  • یک کارت گرافیک قدرتمند برای سرعت بخشی به محاسبات SNARK 
  • یک TiB فضای دیسک NVMe برای ذخیره لوتوس، بخش های sealed و موارد دیگر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ملزومات سخت افزاری استخراج فایل کوین می توانید به + و + مراجعه کنید.

 

محاسبه پاداش فایل کوین

 

محاسبه پاداش در فایل کوین

در شبکه فایل کوین، ماینرها پاداش های متفاوتی برای مشارکت در شبکه دریافت می کنند. دو مورد از اصلی ترین پاداش ها، کامزد فضای ذخیره سازی و پاداش استخراج بلاک است.

 

کارمزد فضای ذخیره سازی 

کارمز ذخیره سازی، هزینه ای است که به طور منظور توسط کاربران پس از حصول توافق، در ازای ذخیره سازی دیتاها به استخراج کنندگانی که اسناد ذخیره سازی منظم را به زنجیره ارسال می کنند، پرداخت می شود. این کارمزدها در حین انجام وظیفه به صورت خودکار به کیف پول مرتبط با ماینر واریز می شود و پس از دریافت، برای مدت کوتاهی قفل می شود. کارکرد ماینرها توسط توسط الگوریتم PoSt به صورت 24 ساعته مانیتور می شود.

 

پاداش بلاک 

ماینرها علاوه بر کارمزد ذخیره سازی، پاداش استخراج بلاک هم دریافت می کنند. برخلاف هزینه های ذخیره سازی، این پاداش از سوی کاربران مرتبط دریافت نمی شود. کوین های فایل کوین (FIL) جدید طبق یک معیار تورمی توسط شبکه تولید می شوند و به منظور انگیزه بخشی به ماینرها داده می شود.

 

کاربران تایید شده

به منظور ایجاد انگیزه بیشتر برای ذخیره سازی دیتاهای مفید نسبت به ذخیره سازی دیتاها ساده، ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی فرصت بیشتری برای رقابت با پیشنهادهای ارائه شده توسط مشتریان تایید شده دارند. پاداش نگهداری چنین دارایی هایی با ضریب افزایش می یابد.

 

کارمزد بازیابی

هزینه های بازیابی با استفاده از کانال های پرداخت با ارسال بخش هایی از دیتاها به مشتریان به صورت خارج زنجیره به صورت تدریجی پرداخت می شود.

 

سخن پایانی

ماینینگ فایل با بلاک چین های متکی بر گواه اثبات کار متفاوت است. زیرا استخراج فایل کوین بر اساس اجماع قدرت ذخیره سازی است تا قدرت محاسباتی که توسط دستگاه های پرقدرت تامین می شود. این بدان معناست که هر چقدر فضای ذخیره سازی بیشتری در شبکه باشد. احتمال اینکه پاداش بلاک را دریافت کنید، بیشتر است. کاربران با ارائه فضای ذخیره سازی و خدمات بازیابی امکان کسب درآمد از شبکه Filecoin را خواهند داشت. در این مقاله علاوه بر توضیح مختصری درباره نحوه کارکرد شبکه فایل کوین به تشریح انواع مکانیسم های کسب درآمد و سیستم های پاداش دهی متعدد پرداختیم. متوجه شدیم که استخراج فایل کوین تنها راه کسب درآمد از این شبکه نیست.

نظر شما درباره استخراج فایل کوین چیست؟ آیا تصمیمی بر پیوستن به مکانیسم های کسب درآمد از Filecoin دارید؟ خوشحال می شویم اگر سوالات و نظراتتان را در قسمت کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها