ماتیک چیست؟ همه چیز درباره ارز متیک (MATIC)

با گریزی به تاریخچه بلاک چین، متوجه می شویم که مسئله مقیاس پذیری همواره یکی از چالش های اصلی آن می باشد. از طرفی باید در نظر داشت که پایه و اساس ارز دیجیتال مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است. به همین دلیل می توان مقیاس پذیری را به عنوان یک چالش جدی برای ارز دیجیتال نیز در نظر بگیریم. همین امر باعث می شود که بسیاری از توسعه دهندگان به دنبال راه هایی برای افزایش مقیاس پذیری در ارزهای دیجیتال باشند. در سال 2017 راه حلی برای رفع این مشکل در ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین مطرح شد. این راه حل ایجاد ماتیک به عنوان یک راهکاری مقیاس پذیری لایه دوم روی شبکه اتریوم بود. در این مقاله قصد داریم تا با پروژه ماتیک که اکنون آن را با نام پالیگان نیز می شناسند بیشتر آشنا شویم.

 

ماتیک (MATIC) چیست؟

یکی از برادران اتریوم که به آن در راه رسیدن به آرمان های ارز دیجیتال کمک می کنند، ماتیک (MATIC) نام دارد. البته ممکن است که شما آن را با نام های متیک یا پالیگان نیز بشناسید. تمامی این اسامی نهایتا به یک شبکه و ارز دیجیتال کارآمد در فضای رمز ارزها اشاره می کنند. این پروژه یک راهکار لایه دوم برای افزایش مقیاس پذیری و گنجایش شبکه اتریوم است که می توان آن را از جنبه های مختلفی مورد تحلیل و بررسی قرار داد. این شبکه ارز دیجیتال اختصاصی خود را دارد که در بازار رمز ارزها با نماد MATIC قابل مشاهده است. در بخش ویژگی های ماتیک با جزئیات این پروژه و ارز دیجیتال آن آشنا خواهیم شد.

 

تاریخچه پالیگان

نام جدید پروژه ماتیک، پالیگان (Polygon) است که به معنی «چند وجهی» می باشد. در نگاهی دقیق به پروژه پالیگان متوجه می شویم که این تغییر نام بی دلیل هم نیست! این پروژه بلاک چینی در واقعیت هم ابعاد مختلفی دارد که به پیشرفت تکنولوژی بلاک چین به ویژه در ارتباط با اتریوم کمک می کند. ایده ساخت ماتیک به سال 2017 باز می گردد؛ جایی که دو برنامه نویس بلاک چین و یک سرمایه گذار شروع به همکاری کردند. همکاری این افراد که Jaynti Kanani، Sandeep Nailwal و Anurag Arjun نام داشتند، نهایتا در سال 2019 موجب انتشار ماتیک شد. این شبکه بعدها با نام پالیگان به نام خود ادامه داد اما نام توکن آن تغییری نکرد.

 

ویژگی های MATIC

 

ویژگی های رمز ارز ماتیک

این پروژه چند وجهی و چند اسمی ویژگی های جذابی دارد که آن را به سیستمی خاص در فضای بلاک چین تبدیل می کند. اگر اتریوم (Ethereum) را یک هسته مرکزی در نظر بگیریم، ماتیک یکی از شاخه هایی است که به آن متصل می گردد و فضای فعالیت آن را گسترش می دهد. زنجیره های جانبی (Side-chain) متعددی می توانند به شبکه ماتیک وصل شوند که اتصال آن ها به نفع اتریوم نیز می باشد. افزایش این اتصالات گنجایش اتریوم را بیشتر می کند و مقیاس پذیری شبکه آن را افزایش می دهد. این امکان باعث می شود که ماتیک به مبحث اینترنت بلاک چین ها نیز ورود کند و خود را به عنوان پلی بین بلاک چین اتریوم و سایر بلاک چین ها معرفی کند.

البته ویژگی های ماتیک در همین موارد خلاصه نمی شود! این شبکه برای انجام بروز رسانی نیازی به تغییر لایه پایین تر خود یعنی اتریوم ندارد. همین ویژگی آن را برای برنامه نویسان به یک مورد مناسب برای توسعه تبدیل می کند. به همین منظور یکی دیگر از کارایی های این پروژه علاوه بر افزایش مقیاس پذیری اتریوم و بهبود وضعیت سرعت و کارمزد انجام تراکنش ها، تسهیل فعالیت توسعه دهندگان نیز می باشد. شبکه پالیگان از یک چارچوب مبتنی بر سیستم اجماع PoS (اثبات سهام) به نام پلاسما (Plasma) نیز استفاده می کند. این تکنولوژی منحصر بفرد به زنجیره های جانبی امکان اتصال و تایید بیش از 65 هزار تراکنش در هر بلاک را می دهد!

 

قیمت ماتیک (MATIC)

 

قیمت ارز دیجیتال متیک MATIC

ارز دیجیتال MATIC با روند عرضه و تقاضا نوسان می کند و تغییر قیمت می دهد. همین عامل باعث می شود که هنگام افزایش فشار خرید و تفاضا، قیمت متیک نیز بیشتر شود. این ارز دیجیتال به عنوان یک توکن ERC-20 روی شبکه اتریوم ایجاد شد و 10 میلیارد توکن از آن در دسترس قرار گرفت. از این مقدار حدود 4% در سال 2017 و به صورت عرضه اولیه محرمانه و خصوصی وارد بازار شد. در آوریل 2019 معادل 19% دیگر از توکن های ماتیک نیز به فروش رسیدند. باقی توکن ها نیز به صورت زیر تقسیم بندی شدند:

  • 16% از عرضه کلی برای تیم پالیگان
  • 4% از عرضه کلی برای مشاوران
  • 12% برای عملیات های درون شبکه ای
  • حدود 22% برای بنیاد پالیگان
  • حدود 23% برای محیط شبکه

توکن های باقی مانده ماتیک نیز احتمالا تا پایان سال 2022 عرضه خواهند شد. بر این اساس ماتیک به تمام عرضه 10 میلیارد توکنی خود می رسد و از این پس به وجود نمی آید. البته این مقدار عرضه تقریبا معقول است و باعث می شود که ماتیک یک توکن کاربردی و در عین حال ارزشمند باشد.

 

خرید ماتیک (MATIC)

بیش از دو سال از مطرح شدن MATIC می گذرد و هنوز هم سرمایه گذاران زیادی به سمت آن می روند. این می تواند دلیل خوبی برای اثبات زنده بودن پروژه پالیگان یا همان ماتیک باشد. در این مدت رمز ارز MATIC خود را به جمع برترین ارزهای دیجیتال بازار کریپتوکارنسی رساند و به خوبی مطرح شد. اکنون خرید و فروش ماتیک حجم بالایی دارد و به صورت روزانه در جریان است. در صورتی که شما هم مایل به سرمایه گذاری روی این ارز دیجیتال پر کاربرد و پر طرفدار هستید، می توانید با ثبت نام در صرافی بیت ایمن آن را تهیه کنید. خرید ماتیک به سادگی و در عرض چند دقیقه امکان پذیر است.

برای انجام این کار ابتدا وارد صفحه اصلی سایت صرافی آنلاین بیت ایمن شوید و در آن ثبت نام کنید. پس از تکمیل ثبت نام و ایجاد حساب شخصی، به بخش اطلاعات کاربری بروید و اطلاعات مورد نیاز را وارد نمایید. از آن پس با مراجعه به صفحه خرید و فروش ماتیک، می توانید با چند کلیک معامله خود را انجام دهید. به منظور خرید ماتیک، مقدار و قیمت دلخواه خود را در کادر سبز رنگ وارد کنید. در صورتی که می خواهید بدون معطلی و با قیمت لحظه ای بازار سفارش خود را ثبت کنید از گزینه سفارش فوری کمک بگیرید. فروش ماتیک نیز به همین ترتیب می باشد و طی آن تنها به جای کادر سبز، کادر قرمز رنگ را پر خواهید کرد.

 

کیف پول های ماتیک

 

کیف پول های MATIC

طبیعتا از یک پروژه قدرتمند، مشهور و پر طرفدار مثل ماتیک انتظار می رود که توسط کیف پول های معتبر پشتیبانی شود. این انتظار معقول است و پالیگان به خوبی به آن پاسخ می دهد. شما می توانید با تهیه کیف پول های دیجیتالی غیر امانی در قالب های مختلف، ماتیک را با خیالی راحت ذخیره کنید. در این بخش چند نمونه از کیف پول های ماتیک را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید با انتخاب یکی از آن ها، ارز دیجیتال MATIC را نزد خود نگه دارید.

  1. کیف پول لجر – Ledger (سخت افزاری)
  2. تراست ولت – Trust wallet (نرم افزاری)
  3. کیف پول متاماسک – MetaMask (نرم افزاری)

این سه گزینه، در بین کیف پول های ماتیک طرفداران زیادی دارند و بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. پس از خرید ماتیک می توانید به راحتی آن را به یکی از این کیف پول ها منتقل کنید. البته کیف پول صرافی بیت ایمن نیز از بالاترین سطح امنیت برخوردار است؛ اما پیشنهاد می شود که پس از خرید ارز دیجیتال، آن را از صرافی خارج کرده و در کیف پول های غیر امانی ذخیره کنید.

 

جمع بندی

پالیگان، ماتیک، متیک، پولیگان یا هر چیزی که شما صدایش می زنید، یک شبکه کاربردی در فضای بلاک چین اتریوم است. ارز دیجیتال مربوط به پرداخت ها و فعالیت های این شبکه با نماد MATIC در بازار کریپتوکارنسی مورد خرید و فروش قرار می گیرد. شما هم می توانید به راحتی به یکی از دارندگان ماتیک تبدیل شوید و روی آن سرمایه گذاری کنید. صرافی بیت ایمن در تمامی مراحل انجام این کار از جمله آموزش، ثبت نام، احراز هویت، خرید، فروش و انتقال در کنار شما خواهد بود. به همین منظور می توانید از پشتیبانی 24 ساعته و آنلاین ما نیز کمک بگیرید. حالا نوبت شما است که نظرتان درباره ماتیک را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید!

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حداد
حداد
1 سال قبل

سلام خسته نباشید برای برداشت ماتیک کدام شبکه را دارید؟

Shahab-admin
Shahab-admin
1 سال قبل
پاسخ به  حداد

سلام
سلامت باشید
برای چک کردن شبکه های انتقال همه ی ارزهای دیجیتال میتوانید به صفحه کارمزد بروید
برای ماتیک دو شبکه انتقال ERC_20 و BEP_20 رو داریم