همه چیز درباره ارز دیجیتال ریپل (XRP)

با توجه به زیاد بودن تعداد ارزهای دیجیتال، نمی توان همه آن ها را شناخت. از طرفی گذاشتن تمام سرمایه روی یک یا دو ارز هم پیشنهاد نمی شود. پس باید با ارزهای دیجیتال دیگر هم آشنا شویم تا بتوانیم موقعیت های مناسب سرمایه گذاری در بازار کریپتوکارنسی را پیدا کنیم. تعداد ارزهایی که در این بازار هستند بسیار زیاد است.

بسیاری از این ارزها فقط وجود دارند و هیچ معامله قابل توجهی روی آن ها انجام نمی شود. برخی از این ارزها خطرناک هستند و ممکن است پس از مدتی سرمایه شما را نابود کنند. در این شرایط، ارز دیجیتال ریپل، خودش را به عنوان یک ارز قابل اعتماد به شما معرفی می کند.

 

ارز دیجیتال ریپل چیست و چگونه به وجود آمد؟

ریپل در واقع یک ارز دیجیتال نیست. این نام به شبکه و شرکتی اختصاص دارد که سالیان سال معتمد بانک ها و موسسات ملی بوده است. قطعا همه شما پیش از خواندن این مقاله، حداقل یک بار نام ریپل را شنیده اید. ریپل دارای ارز دیجیتال اختصاصی معروفی می باشد که XRP نام دارد. توکن XRP یکی از با ارزش ترین توکن های موجود در جهان است.

ارزش این توکن حتی از سهام خود شرکت Ripple هم پیشی گرفته است. ریپل یک شرکت آمریکا مستقر در سان فرانسیسکو آمریکا می باشد. این شرکت در سال 2004 یعنی 4 سال پیش از پیدایش بیت کوین تاسیس شد. تا سال 2012 فعالیت قابل توجهی از سوی مدیران Ripple دیده نشد و تیم مدیریتی این شرکت تغییر کرد.

با ورود مدیران جدید، فعالیت های شرکت Ripple به شکلی هدفمند تر و سریع تر پیگیری شد. در همین سال بود که ارز دیجیتال ریپل، به عنوان یکی از اولین رمز ارزها عرضه شد. در آن زمان تعداد ارزهای دیجیتال بسیار کم بود و حتی اتریوم هم هنوز به وجود نیامده بود. بر همین اساس، XRP از همان ابتدا جایگاه مناسبی در بازار کریپتوکارنسی پیدا کرد.

هدف ریپل در واقع ایجاد یک شبکه پرداختی امن و غیر متمرکز است که بانک ها و موسسات مالی بتوانند از آن استفاده کنند. در واقع این شبکه در جهت حذف نهادهای مالی متمرکز کار نمی کند بلکه قصد دارد شیوه کار آن ها را اصلاح کند. بنابراین Ripple در هدف خود با بیت کوین مغایرت دارد.

 

ویژگی های ارز دیجیتال XRP

 

تبادل پول در شبکه ریپل

اگر شما بخواهید از ایران برای دوستتان که در آمریکا زندگی می کند پول بفرستید، باید وقت و هزینه زیادی را صرف کنید و حتما در ساعات اداری کار خود را پیش ببرید. یکی از کاربردهایی که ریپل را برای ما جذاب می کند، رفع مشکلات پرداخت در سطح بین الملل است. این شبکه با ایجاد برنامه های غیرمتمرکز برای سیستم های مالی، کار ما را برای پرداخت در هر ساعتی از شبانه روز و در هر کجای جهان راحت می کند. پس هدف ریپل در زندگی روزمره ما بسیار کاربردی است.

دلیل بروز ندادن خطا در این شبکه، عدم دخالت مستقیم انسان ها است. به احتمال زیاد تا به حال با پیام «تراکنش شما ناموفق بود. مبلغ در 72 ساعت آینده به حساب شما عودت داده می شود» رو به رو شده اید. بروز چنین خطاهایی در سیستم، امری نامطلوب می باشد.

هویت غیرمتمرکز ریپل این تراکنش ها را به گونه ای تنظیم می کند، که در صورت هماهنگ بودن شرایط، بدون هیچ وقفه و خطایی تراکنش شما انجام شود. در کل XRP کمک می کند که از دست حواله های زمان بر که ممکن است 1 هفته طول بکشد خلاص شویم و برای تراکنش های برون مرزی هم کارمزد زیادی نپردازیم.

 

کاربرد ارز دیجیتال ریپل

گفتیم که توکن XRP یا همان ارز دیجیتال ریپل، یکی از محصولات شرکت ریپل است. این توکن، یک محصول جزئی از ریپل نت (Ripple Net) است. Ripple Net از 3 بخش کوچک تر تشکیل شده است که توکن XRP زیر مجموعه یکی از آن ها به نام xRapid (بخوانید ایکس رپید) می باشد. ایکس رپید مشکل نقدینگی را در تراکنش های بین بانکی حل می کند.

پول مبدا به توکن XRP تبدیل می شود و پس از انتقال، به پول مقصد خواسته می شود. به طور مثال در یک تراکنش بین ایران و آلمان، تومان به XRP تبدیل می شود و پس از انتقال، به یورو تبدیل می شود. با این کار، واسطه ها حذف می شوند و عملیات پرداخت به راحتی و با سرعت بیشتر و همچنین با هزینه کم تر انجام می شوند.

دیگر اجزای شرکت ریپل xCurrent و xVia نام دارند که توکن XRP در آن ها کاربرد چندانی ندارد. ایکس کارنت در پرداخت های برون مرزی نهادهای مالی استفاده می شود. ایکس ویا هم پل ارتباطی بین ایکس کارنت و ایکس رپید می باشد که استفاده از آن ها را راحت تر می کند.

 

قیمت ارز دیجیتال XRP

 

قیمت ارز دیجیتال ریپل

قیمت ریپل که معمولا بین عموم سرمایه گذاران به ریپل معروف است، نسبت به ATH خود بسیار پایین تر است. ATH یا همان All Time High، به معنای اوج قیمت تاریخی یک ارز می باشد. مخالف این عبارت، ATL است. این مقدار برای ریپل حدود 3.38 دلار می باشد. این قیمت مربوط به دوران طلایی ارز دیجیتال ریپل در سال 2018 می باشد. کم ترین قیمت ریپل در یک سال اخیر 0.17 دلار بوده است.

عرضه بسیار بالای ارز دیجیتال ریپل یکی از نقاط ضعف آن در برابر بیت کوین می باشد. میزان عرضه 100 میلیاردی ارز دیجیتال ریپل، باعث می شود که هیچ وقت نتوانیم به این ارز شانس رقابت با بیت کوین را بدهیم. قیمت کنونی ارز دیجیتال ریپل 0.55 دلار است. این مبلغ در مقایسه با دیروز، نشان دهنده ریزش 17.69 درصدی قیمت ریپل می باشد. 

اکنون XRP در رتبه 6 بازار قرار دارد و ارزش آن بالغ بر 25,587,015,407 دلار است. بهترین رتبه ارز دیجیتال ریپل در بازار مربوط به سال 2014 می باشد که این ارز با کنار زدن لایت کوین، به رتبه 2 بازار و یک قدمی بیت کوین رسید. با این حال همچنان میزان عرضه بسیار زیاد ارز دیجیتال ریپل، یکی از موانع رشد قیمت آن است. از طرفی ریپل هنوز هم درگیر دادگاه خود با کمیسیون بورس آمریکا می باشد. اگر این دادگاه به نفع ریپل خاتمه یابد، شاهد رشد بالای قیمت این ارز خواهیم بود.

 

پیش بینی قیمت ریپل در سال 2021

از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون، تغییرات قیمتی ارز دیجیتال ریپل زیاد بوده است. این ارز در آلت سیزن قبلی توانست رشدی حدودا 3 برابری را تجربه کند و سپس به جایگاه قبلی خود برگردد. تحلیل گران پیش بین می کنند که تا پایان سال 2021، قیمت ریپل رشد زیادی خواهد کرد. اگر این اتفاق با پیروزی در دادگاه همراه شود احتمالا رشد قیمت ارز دیجیتال ریپل بسیار زیادتر خواهد بود. با این وجود شکست ریپل در دادگاه می تواند موجب افت یا ثبات قیمت آن شود. پس ردپای دادگاه ریپل در همه حوزه های مربوط به این ارز به خوبی دیده می شود.

عملکرد بیت کوین هم برای قیمت ارز دیجیتال ریپل بسیار حائز اهمیت است. اگر بیت کوین بتواند تا پایان سال، قدرت خود را پس بگیرد و به سمت سقف بعدی حرکت کند، بعید است که ارز دیجیتال ریپل از این رشد قیمتی جا بماند.

 

دادگاه ریپل چه شد؟

 

دادگاه ریپل

یکی از مسائل بسیار مهم این روزهای ارز دیجیتال ریپل دادگاه آن است. نتیجه این دادگاه، در سرنوشت سایر ارزهای دیجیتال هم تاثیرگذار است. Ripple مدت ها پیش درگیر جنگی شد که پیروزی در آن می توانست جایگاه ارزهای دیجیتال در سطح جامعه را به شدت ارتقا بخشد. از طرفی شکست ریپل، یک نتیجه نا امیدکننده برای رمز ارزها خواهد بود. پس دادگاه ریپل را می توانیم یکی از وقایع مهم موجود در بازار ارز دیجیتال در یک سال اخیر بدانیم.

سرنوشت دادگاه ریپل همچنان نامعلوم است و فقط مهلت آن تمدید می شود. چندین دادگاه در ماه های اخیر تشکیل شده که نتیجه همه آن ها موقتی بوده و هنوز تصمیم نهایی درباره سرنوشت ریپل در آمریکا گرفته نشده است.

باید منتظر نتیجه نهایی دادگاه ریپل بمانیم. پیروزی ریپل در این دادگاه برای ارزهای دیجیتال موقعیت فوق العاده ای خواهد ساخت. از طرفی اگر ریپل شکست بخورد، بازار با بی اعتمادی مواجه خواهد شد. پس به نوعی بخشی از سرنوشت بازار کریپتوکارنسی در گرو عملکرد Ripple است.

 

آینده ارز دیجیتال ریپل

ارز دیجیتال ریپل از یک جهت دیگر هم تحت فشار است. عده ای آن را متمرکز می دانند و به نظر آن ها، تمرکز ریپل با ماهیت ارزهای دیجیتال مغایر است. گرچه Ripple از طرق مختلف سعی در تکذیب این ادعا داشته اما همچنان مخالفان زیادی از این ارز انتقاد می کنند. اعتبارسنج های ریپل یکی از اثبات کنندگان غیر متمرکز بودن این شبکه هستند که با افزایش تعداد آن ها، اعتبار Ripple هم افزایش خواهد یافت.

یکی از پشتوانه های مهم Ripple، اعتماد بانک ها و موسسات مالی به این ارز می باشد. با توجه به کاربردی که ریپل دارد، استفاده از آن می تواند برای بانک ها بسیار مفید باشد. استلار هم کاربردی مشابه با ارز دیجیتال ریپل دارد. ارز دیجیتال استلار که لومن نام دارد و با نماد XLM نشان داده می شود، یکی از رقبای ارز دیجیتال ریپل است.

ارز دیجیتال ریپل، برای باز پس گیری جایگاه خود از اتریوم، باید تلاش زیادی بکند. رقیب این ارز که استلار نام دارد هم عملکردی خوبی در همکاری با نهادهای پولی و مالی داشته است. این بازار مشتاق است که مجددا ارز دیجیتال ریپل را در صدر خود ببیند. با این حال اختلاف ریپل با دومین ارز بازار یعنی اتریوم بسیار زیاد است.

اتریوم هم از نظر حجم معاملات و هم از نظر قیمتی، موقعیت بسیار بهتری نسبت به ارز دیجیتال ریپل دارد. با حمایت بانک ها و پذیرفته شدن توسط بورس آمریکا، Ripple می تواند روز به روز این اختلاف را کم کند و به جایگاه قبلی خود در بازار برسد. در قسمت پایانی مقاله قرار است چگونگی خرید ریپل را آموزش ببینیم، با ما همراه باشید.

 

خرید ارز دیجیتال ریپل

 

خرید ریپل چگونه است؟!

خرید ریپل کار بسیار ساده ای می باشد. با ورود به صرافی آنلاین بیت ایمن و ثبت نام در آن، با چند کلیک می توانید ارز دیجیتال ریپل را بخرید. قیمت لحظه ای ارز دیجیتال ریپل در صفحه اصلی سایت قابل مشاهده می باشد. شما می توانید با ورود به پنل کاربری و شارژ کردن کیف پول خود، نسبت به خرید ریپل و سایر ارزهای دیجیتال، اقدام کنید. علاوه بر ارز دیجیتال ریپل، 28 ارز دیجیتال دیگر از جمله بیت کوین، اتریوم و استلار در صرافی بیت ایمن معامله می شوند. برای اطلاع از زمان پیشنهادی خرید ارز دیجیتال ریپل و فروش آن، تحلیل ارز دیجیتال ریپل را در پست بعدی بلاگ مطالعه کنید.

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها