چرا قیمت بیت کوین (BTC) دوباره افزایش خواهد داشت؟

با توجه به گسترش روند همه گیر ارزهای دیجیتال در سراسر جهان، کل اقتصاد به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است. همچنین افزایش تورم و پتانسیل برای محرک های بیشتر همچنان مردم را به سمت دارایی های امن سوق می دهد. از طرفی هم شرکت های سهامی عام که بیت کوین را خریداری می کنند، سطح بالایی از اعتماد به ارزش آن را نشان می دهد. به همین دلیل علاقه کاربران به BTC همواره در حال افزایش است و بسیاری از آنها می خواهند بدانند دلیل افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

با توجه به همبستگی که کل بازار ارزهای دیجیتال با ارزش بیت کوین دارد، به خوبی می دانید افزایش بیت کوین به این معنی است که ارزش بازار ارزهای دیجیتال، همچنان در حال افزایش است. از طرفی هم طبق داده های تاریخی و نظرات کارشناسان این حوزه، به نظر می رسد قیمت بیت کوین (BTC) همواره در بلند مدت، به روندی صعودی خود ادامه می دهد و باز هم صعود می کند.

اما شاید این سوال ذهن شما را هم درگیر کند، چه چیزی باعث این رشد می شود؟ چطور ممکن است، چیزی که هیچ وجود خارجی ندارد، این همه رشد کند و با ارزش شود؟ به نظر می رسد طیف گسترده ای از عوامل وجود دارند که باعث افزایش ارزش بیت کوین می شود. در ادامه می خواهیم این موارد را بررسی کنیم.

 

نمودار BTC

 

  • تاریخ تکرار می شود!

بیت کوین در زمان خود شاهد اوج و فرودهای بسیار پر نوسانی بود و هست.  آخرین اوج آن در نوامبر 2021 نزدیک به 68,800 $ بود. در این محدوده، بیت‌ کوین مقاومت سختی را تجربه کرد و نتوانست از آن عبور کند. اگر بیت‌ کوین از این مقاومت عبور می‌کرد، احتمالا بازار صعودی خود را تا محدوده 100,000 $ ادامه می‌ داد. متاسفانه، گاوهای بیت‌ کوین، نتوانستند آن روند را ادامه دهند، به طوری که پس از آن به محدوده نزدیک به 34,000$ سقوط کرد.

قبل تر هم در ماه آوریل، بیت‌ کوین این محدوده مقاومتی را تاج کرد که به دنبال آن تا محدوده 29,000$ سقوط کرد. همچنین چند مورد دیگر از این فراز و نشیب‌های موقت در در طول تاریخ نمودار این رمزارز قابل مشاهده است. اما با وجود این نوسانات، بیت‌ کوین در طول تاریخ تقریبا 10 ساله خود، توانست یک ضریب بازگشت سرمایه‌ 28671.87 درصدی بسازد. همین موضوع باعث شد که اکثر سرمایه گذاران باور کنند که این رمزارز در بلندمدت همواره صعودی است.

 

قیمت BTC

 

  • BTC تورم گریز است!

یکی از دلایل افزایش ارزش BTC، تورم فزاینده دلار آمریکا است. در حالی که تورم به طور متوسط ​​هر سال 2% است، هزینه‌ های محرک اخیر به میزان زیادی سطح تورم را افزایش داد و قدرت خرید دلار را کاهش می‌ دهد.

با بسته‌ های محرک فدرال رزرو در دوران همه‌ گیری کرونا، ایالات متحده حدود 2.4 تریلیون دلار به اقتصاد این کشور تزریق کرد. این موضوع نگرانی‌ های زیادی را در مورد کاهش اجتناب ناپذیر قدرت خرید دلار و افزایش تورم ایجاد کرد و از طرفی میل سرمایه گذاران به خرید بیت کوین را نیز افزایش داد.

برای محافظت در برابر این تورم فزاینده، بسیاری از سرمایه‌ گذاری روی دلار فاصله گرفتند و به دارایی‌ هایی پناه بردند که در طول تاریخ خود دارای ارزش بودند یا حتی ارزش آن‌‌ها افزایش یافت. به طور معمول، دارایی‌ هایی که مردم دلارهای خود را به آن تبدیل می‌ کنند تا از تورم یا بازارهای بی‌ ثبات جلوگیری کنند، دارایی‌ هایی هستند که کمیاب هستند یا به طور کلی نوسانات کمتری دارند.

این دارایی‌ ها که “پناهگاه امن برای سرمایه‌گذاری” نیز تلقی می‌شوند، شامل مواردی از جمله؛ فلزات گرانبها، سهامی که عموما نوسانات کمتری دارند و اخیرا بیت‌ کوین است.

 

ارز دیجیتال BTC

 

  • پذیرش بیت کوین BTC به عنوان ابزار پرداخت

یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت بیت‌ کوین (BTC)، پذیرش رو به رشد آن به عنوان یک روش پرداخت است. سال گذشته بود که پی پال (Paypal) اعلام کرد، به کاربران و بازرگانان خود اجازه می‌ دهد تا بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به عنوان نوعی پرداخت خریداری، بفروشند، نگه دارند و بپذیرند. این خبر بلافاصله قیمت بیت‌ کوین (BTC) را بالا برد.

پی پال نزدیک به 350 میلیون کاربر دارد، همچنین بیش از 20 میلیون تاجر فعال دارد که اکنون توانایی خرید، ذخیره و استفاده آسان بیت‌ کوین را خواهند داشت. این پلتفرم همچنین مالک برنامه پرداخت بسیار محبوب Venmo است. Venmo بیش از 40 میلیون حساب فعال دارد که دسترسی به بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال را ارائه می‌ دهد.

در حالی که PayPal و Venmo جدیدتر از صنعت رمزنگاری هستند، تعداد زیادی برنامه کاربردی دیگر وجود دارد که به کاربران خود امکان خرید، فروش و نگهداری را می‌دهد. رقبای محبوب PayPal و Venmo، Square و CashApp نیز ارزهای دیجیتال را می‌پذیرند که باعث می‌ شود مخاطبان بیت‌ کوین حتی بیشتر شوند.

 

سرمایه گذاران بیت کوین

 

  • سرمایه گذاران بزرگ

همانطور که در بالا توضیح دادیم، روایت رو به رشدی از BTC به عنوان یک دارایی امن وجود دارد. در شرایط اجتماعی و اقتصادی کنونی انگیزه فزاینده‌ ای برای نگهداری پول نقد کمتر و محافظت در برابر نوسانات شدید بازار وجود دارد. در چند سال اخیر، به ویژه سال 2021 و امسال روندی شروع شد که شرکت‌ های سهامی عام، شروع به تبدیل پول نقد موجود در خزانه‌ های خود به بیت‌ کوین به‌ عنوان ذخیره‌ سازی ارزشمندتر کردند.

به عنوان مثال؛ MicroStrategy، یک شرکت تجزیه و تحلیل تجاری، 425 میلیون دلار پول نقد موجود در خزانه خود را به بیت‌ کوین تبدیل کرد. مدت کوتاهی پس از آن، شرکت  بلاک یا(Square سابق)  یک خرید 50 میلیون دلاری انجام داد.

از آن زمان تا کنون، تعداد زیادی از شرکت‌ ها از این روند پیروی کردند. اعتمادی که این شرکت‌ ها و سرمایه‌ گذاران آنها به BTC دارند، به مفهوم بیت‌ کوین به‌ عنوان یک دارایی ذخیره‌ سازی ارزش و امن، شایستگی بیشتری بخشیده است.

 

BTC

 

  • رویداد هاوینگ و استراتژی های عرضه BTC

شاید مهم ترین دلایل افزایش قیمت بیت‌ کوین (BTC)، وجود دو ویژگی ذاتی در طراحی آن باشد.

اول؛ به طور کلی، تنها 21 میلیون BTC وجود دارد، نه بیشتر و نه کمتر می‌شود، این عدد همیشه ثابت خواهد ماند. این باعث می‌ شود که کوین BTC کمیاب‌ تر از هر چیزی شود که پیش از آن آمده است. توجه به این نکته ضروری است که سایر دارایی‌ های کمیاب مانند طلا، 100% محدود نیستند و در برخی موارد می‎توان آنها را به صورت مصنوعی ساخت.

دوم؛ فرایندی در طراحی BTC رمزگذاری است که هاوینگ (نصف شدن پاداش ماینر‌ها) نام دارد. اساسا، بیت‌ کوین مکانیزم ذخیره سازی داخلی خود را دارد که در آن BTC آزاد می‌ شود و به عنوان پاداشی برای پردازش تراکنش‎ها به استخراج کنندگان تعلق می گیرد. این پاداش هر چهار سال یکبار به نصف مقدار فعلی کاهش می ‎یابد.

با انجام این کار، نرخ تورم بیت‌ کوین در هر هاوینگ به نصف کاهش می‌ یابد و نسبت سهام به جریان آن در هر نصف دو برابر می‌ شود. این روند هر چهار سال یکبار ادامه می‌ یابد تا زمانی که تمام بیت‌ کوین موجود در این مکانیسم امانی آزاد و در گردش باشد. از آن نقطه به بعد تعداد بیت‌ کوین‌ های در گردش به 21 میلیون محدود می‌ شود. برآورد می‌ شود تا تقریبا سال 2140 تعداد کل 21 میلیون واحد بیت‌ کوین به گردش در بیاد.

تا کنون، قیمت بیت‌ کوین (BTC) نسبت سهام به جریان خود را بسیار نزدیک دنبال کرد. طبق آخرین آپدیت‌ های این مدل، اگر قرار باشد قیمت بیت‌ کوین (BTC) مسیر تعیین شد توسط این مدل را ادامه دهد، تا اواسط 2024 احتمالا ارزش بیت‌ کوین به محدوده 100,000 $ برسد.

 

بیتکوین

 

  • افزایش هزینه تولید بیت کوین

استخراج BTC به انرژی زیادی نیاز دارد و این هزینه واقعی دارد که باید توسط ماینرها به ارز محلی خود پرداخت شود. از آنجایی که پروتکل بیت‌ کوین به طور متوسط ​​هر ده دقیقه یک بلاک پیدا می‌ کند، هرچه قدرت هش بیشتر برای استخراج به کار گرفت، سختی استخراج توسط الگوریتم طراحی شده در بلاک چین این رمزارز به صورت اتوماتیک، افزایش می‌‌ یابد، سپس این باعث می‌ شود که نرخ عرضه جدید افزایش پیدا نکند.

بنابراین دلیل دیگر افزایش ارزش بیت‌کوین این است که با افزایش اندازه شبکه ماینینگ، دشواری استخراج نیز افزایش می‌ یابد که به نوبه خود، هزینه نهایی تولید بیت‌ کوین و در نتیجه ارزش ذاتی آن را افزایش می‌ دهد. به طور کلی، تحقیقات نشان می دهد که قیمت بیت‌ کوین یا BTC، هزینه نهایی تولید آن را دنبال می‌ کند.

 

هشدار سلب مسئولیت

در ارزهای دیجیتال و سایر دارایی ها، عرضه اولیه یا ICO ها پرریسک هستند. این مقاله توصیه ای برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یا سایر ICO ها نیست. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود.

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها