بازار خرسی و بازار گاوی چیست؟

در بازار ارزهای دیجیتال بعضی روزها با روند صعودی مواجهیم و بعضی روزهای دیگر با روند نزولی. اگر آمار بازار را بر روی یک نمودار ترسیم کنیم به شکل نمودار سینوسی در می‌‌ آید، حال ممکن است نرخ‌های متفاوتی داشته باشند. اصطلاح گاوی و خرسی به بازاری اشاره دارد که شرایط در آن در جهت مخالف یکدیگر در حرکتند و به این دلیل معروفیت جنگ بین خرس و گاو وحشی است.

در بازار کریپتوکارنسی اصطلاحات خاصی برای روند صعودی و نزولی وجود دارد که دانستن آن برای فعالان در این بازار ضروری است.

 

بازار خرسی

 

آشنایی با مفهوم بازار خرسی

می گویند اصطلاح بازار خرسی از زمانی استفاده می‌ شود که عده‌ ای دلال فروش پوست خرس که به “خرسی‌ ها” معروف بودند با پیش‌ بینی آینده قیمت‌ ها که به احتمال زیاد روندی نزولی خواهند داشت، پوست‌ ها را به قیمت روز می‌ فروختند و هنگامی که قیمت‌ ها کاهش می‌ یافتند پولی کمتر به فروشندگان اصلی می‌ پرداختند.

اتفاقی که در بازار ارز دیجیتال و دیگر بازار های مالی از آن به عنوان بازار خرسی یاد می‌ کنند، به همین صورت است. یعنی نرخ بازار نزولی است و قیمت‌ ها در حال کاهش و معمولا این اتفاق در نتیجه رکود اقتصادی اتفاق می‌ افتد. البته هر صعودی در نرخ یک ارز به معنای قدرت اقتصادی نیست. بلکه ممکن است یک صعود کاذب باشد.

اما در مورد بازارهای خرسی باید گفت که برعکس شرایطی که در بازار گاوی با آن مواجهیم، یعنی تقاضای زیاد و عرضه کم، در اینجا تقاضا کم و عرضه زیاد است. در نتیجه قیمت‌ ها کاهش پیدا  میکند اما رمقی در بازار برای خرید وجود ندارد. بازار خرسی شرایطی است که قیمت ریزش پیدا می کند و سرمایه‌ گذاران ضرری را متحمل می شوند.

در بازار خرسی ارزش رمزارزها در نتیجه تصمیم‌ ها و رفتار سرمایه‌‌ گذاران کاهش پیدا می‌‌ کند. به  عبارت دیگر باید گفت در بازار خرسی واقعی که نزول ارزش 20% یا بیشتر اتفاق بیفتد و ارزش سهام کاهش پیدا می‌ کند و قیمت‌ کالاها افزایش می‌‌ یابد و به طور کلی شرایط اقتصادی متزلزل و ناپایدار می‌‌ شود. علاوه بر آن اوضاع به گونه‌ ای است که اغلب سرمایه‌ گذاران از تداوم آن اطمینان دارند. در نتیجه رکود اقتصادی تعدیل نیرو، اخراج کارگران و افزایش نرخ بیکاری اتفاق می‌ افتد.

بازار گاوی

 

آشنایی با مفهوم بازار گاوی

بازار گاوی به بازاری می گویند که روند صعودی دارد. دلیل دقیقی برای این نام‌‌ گذاری وجود ندارد. اما شاید بتوان گفت چون گاوها در هنگام جنگ شاخ‌ های خود را بالا نگه می‌ دارند. به بازارهایی با روند صعودی نیز بازار گاوی می‌‌ گویند.

همانطور که گفتیم در بازارهای گاوی با نرخ صعودی مواجه هستیم. این به آن معنا است که همزمان با زیاد شدن تقاضا قیمت‌‌ها نیز بالا می رود. اما در این زمان عرضه نیز کم می‌ شود. انگار با بالا رفتن قیمت‌ ها سرمایه‌ گذاران انتظار سود بیشتری دارند و حاضر نیستند سهامی که سودآور است را از دست بدهند.

اغلب بازارهای گاوی در شرایط آرامش و در نتیجه اوضاع خوب سیاسی و اقتصادی اتفاق می‌‌ افتد. شرایطی را در نظر بگیرید که ارزهای دیجیتال در اکثر کشورها و بین مردم مورد پذیرش قرار بگیرد. در نتیجه تقاضا بالا می‌‌ رود و با افزایش قیمت هر ارز، عرضه نیز کاهش می‌ یابد. همان طور که گفتیم کمتر کسی حاضر می‌ شود تا سرمایه ارزشمندی را از دست بدهد.

 

بازار خرسی و گاوی

 

ویژگی های بازار خرسی و بازار گاوی

علاوه بر آشنایی با مفهوم بازار خرسی و گاوی بهتر است با ویژگی های آنها آشنا شوید تا بدانید اولا در کدام نوع بازار قرار دارید و دوما چه حرکتی در این موقعیت مناسب تر است. در ادامه با ما همراه باشید تا ویژگی های این دو نوع بازار را با هم مقایسه کنیم.

 

  • عرضه و تقاضا

روند صعودی و نزولی در بازار ارزهای دیجیتال تحت تاثیر میزان عرضه و تقاضا قرار دارد، به نحوی که با رشد تقاضا و شرایط مناسب اقتصادی به اصطلاح در بازار گاوی تقاضا بالا و عرضه کم است. اما در بازار خرسی شرایط کاملا عکس است. تقاضا کم و عرضه زیاد به دنبال آن به دلیل عرضه زیاد ارزش رمزارزها نیز کاهش می‌ یابد.

 

  • روانشناسی سرمایه گذاران

برداشت سرمایه‌ گذاران از اوضاع و واکنش آنان به طور مستقیم بر شرایط بازار تاثیر می‌ گذارد. به طوری که رفتار سرمایه‌ گذاران باعث ایجاد صعود یا نزول در روند بازار می‌ شوند.

اما هر تغییر و کنشی در بازار نیز بر رفتار سهام‌‌ داران تاثیر می‌ گذارد. به عبارتی تاثیرگذاری بین بازار و سهام‌ داران دو جانبه است. در بازار گاوی سرمایه‌ گذاران از طریق خرید ارز دیجیتال به دنبال کسب سود بیشتر هستند.

در شرایطی که بازار خرسی حاکم است، سرمایه‌ گذاران با وجود این که منتظر اتفاقی مثبت در بازار هستند سرمایه خود را از بازار خارج کرد و در اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌ گذاری می‌ کنند. مثل بانک‌‌ ها که ریسک بسیار کمتری نسبت به بازارهای مالی را تجربه می‌ کنند.

علاوه بر این کاهش نرخ در قیمت‌های بازار، اعتماد سرمایه‌ گذاران را نسبت به بازار سهام متزلزل می‌ سازد و سبب می‌شود تا مردم تا جایی که می‌توانند سهامشان را بفروشند و از بازار بورس خارج شوند. در نتیجه جریان خروجی پول از بازار، قیمت‌ها به طور مداوم افزایش می‌ یابد.

 

  • تغییرات در روند فعالیت های اقتصادی

از آن جایی که همه کسب‌ کارهایی که در بازار رمزارز هستند، عضو یک مجموعه  اقتصادی بزرگتر هستند، کوچکترین تغییر در فعالیت‌‌ های اقتصادی زیرمجموعه‌ ها بر مجموعه بزرگتر تاثیر می‌ گذارد.

در بازار خرسی شرایط اقتصادی به شدت ضعیف می‌ شود. زیرا به دنبال اینکه مصرف‌ کنندگان قادر به خرید نیستند و زیاد هزینه نمی‌ کنند، بیشتر مشاغل نیز قادر به ثبت سود کلان نخواهند بود. از دیگر پیامدها می‌ توان به کاهش مستقیم ارزش  بازار اشاره کرد.

در بازار گاوی شرایط عکس است مردم علاوه بر تمایل به خرید از قدرت خرید خوبی برخوردارند، در نتیجه اقتصاد قدرت می‌ یابد.

 

  • چطور روند تغییرات بازار را تخمین بزنیم؟

بازه زمانی طولانی نکته کلیدی برای تشخیص گاوی یا خرسی بودن بازار است، تنها اینکه مثلا در مدت یک هفته حجم زیادی ارز دیجیتال فروخته شده و عده زیادی پولشان را خارج کردند به معنای خرسی بودن بازار نیست.

اتفاقاتی که در بازه زمانی کوتاه‌ مدت می‌ افتد، نمایانگر اصلاح یا روندی است که در آن زمان صورت می‌ گرفت.  حال قضاوت شرایط بازار مبنی بر اینکه بازار گاوی است یا خرسی فقط در بلند مدت ممکن است. هرچند همیشه هر اتفاقی را نمی‌ توان نتیجه یا عاملی برای گاوی بودن یا خرسی بودن بازار در نظر گرفت. ممکن است کشور درگیر رکود اقتصادی بوده باشند و حالا رو به التیام است.

 

در هر بازار بهتر است چه کاری بکنیم؟

در شرایط بازار گاوی تا جایی که ممکن است باید عجله کرد تا ارز دیجیتال مناسب را تهیه کرد. باید از رشد قیمت ها بهره برد و تا جایی که ممکن است رمزارز را هنگامی که قیمتش به اوج میرسد به فروش برسانید در طی زمانی که بازار روند گاوی دارد باید از ضررها صرف نظر کرد و آن ها را موقت دانست. در بازارهای خرسی ضررها بسیار جدی‌ تر خواهد بود و نرخ بیشتری خواهد داشت. زیرا قیمت ارزهای دیجیتال مدام در حال کاهش است و اینکه تا چه زمانی این روند نزولی ادامه خواهد داشت مشخص نیست.

حتی اگر به امید صعود سهمی در این شرایط بخرید مطمئن باشید قبل از اینکه سودی نصیبتان شود، متحمل ضرر خواهید شد. سوددهی‌ ها بیشتر مختص به سرمایه‌‌ گذاری‌ های کوتاه‌ مدت یا سرمایه‌ گذاری‌ با درآمد ثابت خواهد بود. مثلا سپرده‌‌ گذاری در بانک‌ ها.

همچنین ممکن است برخی از سهام‌‌ داران به سهام‌ های تدافعی روی آورند که عملکردشان تنها تحت تاثیر تغییرات روند بازار هستند. بنابراین می‌ توان گفت هم در زمان تاریکی‌ های اقتصادی و هم در زمان‌ های عالی اقتصادی سهام تدافعی حالت پایدار دارد. این سهام معمولا مربوط به صنایع تاسیساتی می‌ شوند که متعلق به دولت هستند که اغلب صرف نظر از شرایط اقتصادی مردم آن‌ ها را ‌می‌ خرند.

موضوع جالبی که در اینجا وجود دارد در ارتباط با سودی است که ممکن است عاید برخی از سرمایه‌ گذاران در طی بازار خرسی شود. چند راه برای دریافت سود وجود دارد. از جمله خرید و فروش های آنی و ترید، استیکینگ و …

 

جمع بندی

  • بازار گاوی به بازاری می گویند که نرخ صعودی دارد. بازار خرسی به بازاری می گویند که نرخ نزولی دارد.
  • با وجود اینکه اوضاع سهام برخی از سرمایه‌‌ گذاران ممکن است، خرسی باشد، برخی دیگر گاوی. اما فراموش نکنید که شرایط بازار کریپتو و صعود و نزول نرخ سهام در بلندمدت بررسی می‌ شود. یعنی به این صورت نیست که بگوییم این هفته بازار خرسی است یا بازار گاوی است. به طور معمول بورس اوراق بهادار در مدت زمان طولانی گرایش صعودی دارد.
  • اوضاع سرمایه‌ گذاری در زمان بازار خرسی خطرناکتر و نگران‌کننده‌ تر از هر وقتی است. زیرا، در نتیجه رکود اقتصادی کالاها ارزش خود را از دست می دهند و قیمت‌ها ثبات ندارند.
  • به عنوان یکی از پیامدهای بازار خرسی می‌‌ توان به زمانی اشاره کرد که مردم سهام خود را می فروشد و نقدینگی افزایش می‌ یابد. این اتفاق تا زمانی که اوضاع بازار بهتر شود ادامه خواهد داشت.

هر دو شرایط بازار چه گاوی چه خرسی بر روی روند سرمایه گذاری شما تاثیرگذار است. بهتر است پیش از سرمایه گذاری شرایط بازار را خوب بسنجید و مطالعه ای بر روی سوابق بازار انجام دهید. لازم به ذکر است که روند بازار بازار در بلند مدت همیشه مسیر صعودی خواهد بود.

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
omid
omid
1 سال قبل

امیدوارم خیلی زود بازار خرسی به بازار گاوی تبدیل شه

Shahab-admin
Shahab-admin
1 سال قبل
پاسخ به  omid

قطعا این اتفاق خواهد افتاد این خاصیت بازاره
دیر و زود داره سوخت و سوز نداره