همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو (ADA)

وقتی که اسم ارز دیجیتال، رمز ارز، پول دیجیتال یا نام هایی از این قبیل را می شنوید، احتمالا ذهن شما به صورت ناخودآگاه به سمت بیت کوین و اتریوم می رود. ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم، شناخته شده ترین رمز ارزها در بازار کریپتوکارنسی هستند. دلایل مختلفی هم دال بر این امر هستند. با این وجود در طول این سال ها، ارزهای دیگری هم به وجود آمدند که بعضی از آن ها به خوبی خود را مطرح کردند. ارز دیجیتال کاردانو یکی از این موارد است.

اکنون در بین فعالان بازار ارز دیجیتال، کمتر کسی پیدا می شود که ارز دیجییتال کاردانو را نشناسد. با این وجود این ارز نیاز به نگاهی دقیق تر دارد. این نگاه دقیق می تواند زمینه ساز یک سرمایه گذاری سودمند برای شما باشد.

 

ارز دیجیتال کاردانو چیست؟

در بین بیش از 25 هزار رمز ارز، ارز دیجیتال کاردانو از معدود رمز ارزهایی است که توانسته خود را به خوبی مطرح کند. قدرت شبکه کاردانو به حدی می باشد که اکثر متخصصان، آن را جدی ترین رقیب اتریوم می دانند. اتریوم (ETH) بزرگ ترین پلتفرم ارائه دهنده قرارداد هوشمند و بزرگ ترین آلت کوین بازار رمز ارزها می باشد. اختلاف ارزش اتریوم با سایر آلت کوین ها بسیار زیاد است. با این وجود کاردانو با سرعت بسیار بالایی آن را تعقیب می کند.

ارز دیجیتال کاردانو با نماد ADA یکی از محبوب ترین ارزهای موجود در این بازار سرمایه است. شبکه کاردانو به عنوان یک پروژه بلاک چینی با هدف انجام تراکنش های بیش تر، سریع تر و ارزان تر به وجود آمد.

 

ویژگی های ارز دیجیتال کاردانو

 

کاردانو چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال بیت کوین که از روش PoW یا اثبات کار برای استخراج استفاده می کند. در این روش، ماینرهای بیت کوین با حل معماهای پیچیده ریاضی، بیت کوین استخراج می کنند. هر چقدر که سختی این معماها بیشتر باشد، مصرف انرژی ماینرها هم بیشتر است. این یک ضعف برای بیت کوین محسوب می شود. کاردانو با استفاده از روش PoS یا اثبات سهام، این مشکل را حل کرده است.

PoS به نوعی مشابه سپرده گذاری بانکی است. شما مدتی پول خود را در شبکه قرار می دهید و سپس به تناسب میزان سرمایه ای که گذاشته اید سود دریافت می کنید. می توان گفت: سهم بیشتر = سود بیشتر. این روش باعث می شود که استخراج ارز دیجیتال کاردانو نسبت به استخراج بیت کوین، مصرف انرژی کمتری داشته باشد.

 

تاریخچه ارز دیجیتال کاردانو

پروژه کاردانو یکی از قوی ترین پروژه های بلاک چینی است که در سال 2015 آغاز شد. ارز دیجیتال کاردانو عرضه اولیه سکه (ICO) خود را در سال 2018 میلادی انجام داد. این شبکه با انجام این کار 63 میلیون دلار درآمد به دست آورد. کاردانو خود را یک سطح بالاتر از اتریوم و دو سطح بالاتر از بیت کوین می داند. ساختار بلاک چین بیت کوین و اتریوم یک لایه ای می باشد اما کاردانو از دو لایه در بلاک چین خود استفاده می کند.

این فرضیات ممکن است به صورت بالقوه درست باشند. اما چیزی که تایین کننده ارزش ارزها است، میزان استقبال مردم از آن ها می باشد. ارز دیجیتال کاردانو در طول این سال ها توانست این استقبال را به خوبی افزایش دهد. اکنون فقط 3 آلت کوین تقاضای بیشتری نسبت به ارز دیجیتال کاردانو دارند که یکی از آن ها استیبل کوین (Stable Coin) می باشد.

  • استیبل کوین یا سکه پایدار، ارزی است که با نوسانات هیجانی بازار دچار افت یا افزایش شدید قیمتی نمی شود و در یک محدوده کوچک نوسان می کند. استیبل کوین به نوعی وسیله حفظ ارزش دارایی است و معمولا بر پایه یکی از ارزهای دولتی ارزش گذاری می شود.

 

کاردانو و اتریوم

 

رابطه کاردانو با اتریوم

ارز دیجیتال کاردانو و اتریوم دو نمونه از موفق ترین آلت کوین ها می باشند. آلت کوین یا آلترناتیو کوین (Alternative Coin)، به ارزهایی گفته می شود که با هدف جایگزینی بیت کوین ساخته شدند. از آن جایی که بیت کوین نمی توانست طیف گسترده ای از فعالیت های دیجیتالی را در بر گیرد، این ارزها به وجود آمدند. یکی از مواردی که در شبکه بیت کوین به چشم نمی خورد، پشتیبانی از قرارداد هوشمند است. چیزی که اتریوم، کاردانو، نئو و چندین ارز دیجیتال دیگر به آن پرداخته اند. پس وجه اشتراک اصلی اتریوم و کاردانو را می توانیم استفاده از قرارداد هوشمند بدانیم.

  • قرارداد هوشمند قراردادی است که برای ثبت نیاز به هیچ شخص ثالث و عامل واسطه ای ندارد. به طور مثال شما می خواهید با یک یا چند تن از دوستان خود قراری بگذارید. این قرارداد بین شما و دوستانتان ثبت می شود و کسی حق دخالت در آن را ندارد. شما شرایطی را برای این قرارداد در نظر می گیرید. قرارداد هوشمند این شرایط را ثبت می کند و هنگامی که همه چیز برای انجام آن فراهم بود، به طور خودکار آن را انجام می دهد. به طور مثال اگر شرط انجام قرارداد ابری بودن هوا بوده باشد، در هوای ابری قرارداد شما به طور خودکار انجام خواهد شد.

مفاله مرتبط: اتریوم چیست

 

قیمت ارز دیجیتال کاردانو

پیش از خرید هر ارزی، باید جایگاه آن در بازار و قابلیت رشد آن را در نظر بگیرید. به طور مثال، ارزی که در بازار ارز دیجیتال رتبه 5000 هزار دارد، انتخاب هوشمندانه ای برای سرمایه گذاری نیست. ممکن است که این ارز روزی هزار برابر شود و به رتبه 100 یا 200 بازار برسد؛ اما این سرمایه گذاری بسیار پر ریسک و نامعقول است. ارز دیجیتال کاردانو جزو رمز ارزهای اثبات شده است. یعنی در طول چند سال فعالیت خود، توانسته رشدی پیوسته داشته باشد و اعتماد سرمایه گذاران را پشتوانه خود کرده است.

ارز دیجیتال کاردانو هم اکنون با 45,579,221,442 دلار ارزش، در رتبه 5 بازار کریپتوکارنسی قرار دارد. در زمان نگارش این مقاله فقط 3 آلت کوین از ارز دیجیتال کاردانو بالاتر هستند. این 3 آلت کوین به ترتیب اتریوم، تتر و بایننس کوین هستند که رتبه های 2 تا 4 بازار را به خود اختصاص می دهند.

قیمت کاردانو در لحظه نگارش این مقاله 1.43 دلار است. این مبلغ با نرخ تتر 24,700 تومانی، معادل 35 هزار تومان است. ارز دیجیتال کاردانو در یک سال اخیر رشد قیمتی حدودا 30 برابری را تجربه کرد. یعنی اگر سال گذشته معادل 1 میلیون تومان ارز دیجیتال کاردانو می خریدید، 1 سال بعد، حدود 30 میلیون تومان سود می کردید. پایین ترین و بالاترین قیمت برای ارز دیجیتال کاردانو در یک سال اخیر به ترتیب 0.07 و 2.46 دلار هستند. این نشان می دهد که کاردانو نسبت به اوج خود، ریزش قیمت داشته است و اکنون با اوج قیمت خود در یک سال اخیر حدود 1 دلار فاصله دارد.

 

قیمت ارز دیجیتال کاردانو

 

آینده ارز دیجیتال کاردانو چگونه خواهد بود؟

با توجه به این که اکثر ارزهای دیجیتال آینده دار به نظر نمی رسند، پیدا کردن یک ارز آینده دار بسیار مهم است. ارز دیجیتال کاردانو یکی از ارزهایی می باشد که همواره از نظر فاندامنتال تایید می شود. عملکرد این شبکه و توسعه دهندگان معمولا راضی کننده بوده و اخیرا هم اخبار مثبتی درباره آن منتشر می شود. شاید اکنون ارز دیجیتال کاردانو بیش از هر زمان دیگری حمایت می شود. گروه های تریدر (Trade)، توسعه دهنده و سرمایه گذاران آینده نگر یا به اصطلاح هولدر (Holder) از کاردانو حمایت ویژه ای دارند.

  • استفاده از واژه Hodl به جای Hold به خاطر اشتباه تایپی یکی از کاربران قدیمی ارز دیجیتال بود که بعدها ترند شد.

یکی از نظرات مهمی که خبر از پیشرفت ارز دیجیتال کاردانو می دهد، گفته های خالق کاردانو می باشد. چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) اعلام کرد: بیش از 100 شرکت سرمایه خود را از اتریوم خارج کرده و به کاردانو آورده اند. وی در گفت و گویی جدیدتر افزود: ارز دیجیتال کاردانو از بیت کوین بهتر است و تسلا باید آن را بپذیرد.

علاوه بر این کاردانو در آپدیت جدید نودهای خود، اجرای قرارداد هوشمند را امری دست یافتنی تر کرده است. از دیگری افرادی که باعث افزایش توجه مردم به کاردانو شد ایلان ماسک می باشد. با توجه به انتقاد ماسک از بیت کوین، ارز دیجیتال کاردانو که نیاز به انرژی کمتری برای استخراج دارد محبوب تر شد.

تحلیل ارز دیجیتال کاردانو

این اخبار همگی به محبوبیت کاردانو اشاره می کنند. بسیاری از تحلیل گران ما را به رشد قیمت نجومی ارز دیجیتال کاردانو تا پایان سال میلادی امیدوار کرده اند. این امر نیازمند دلایل محکمی می باشد. پس شما سعی کنید از تحلیل دیگران به عنوان مکمل تحلیل های خود استفاده کنید. اگر توانایی تحلیل را ندارید و در این باره آموزش ندیده اید، می توانید پست های تحلیلی بلاگ بیت ایمن را مطالعه کنید. تحلیل کاردانو به صورت رایگان در مقاله بعدی قرار داده می شود تا بتوانید از آن استفاده کنید. این تحلیل به صورت تکنیکال و فاندامنتال در پست بعدی بلاگ قرار می گیرد.

 

خرید کاردانو

 

خرید کاردانو

ارز دیجیتال کاردانو یا ADA را می توانید به راحتی از صرافی ارز دیجیتال بخرید. صرافی بین ایمن خرید کاردانو را با کم ترین کارمزد ممکن ساخته است. برای این که کارمزد کم تری پرداخت کنید و در نتیجه سود بیشتری از معامله خود داشته باشید، می توانید در بیت ایمن ثبت نام و احراز هویت کنید. پس از انجام این کار قابلیت خرید برای شما فعال می شود. می توانید با شرکت در مسابقات اینستاگرامی و دعوت دوستان خود به بیت ایمن هم سود بیشتری از فعالیت در بازار رمز ارزها به دست آورید. علاوه بر کاردانو، 28 ارز دیجیتال دیگر هم در این صرافی قرار دارند که می توانید از همه آن ها استفاده کنید.

 

جمع بندی

در کل می توانیم ارز دیجیتال کاردانو را یک رمز ارز همه فن حریف معرفی کنیم. با گذر زمان و افزایش محبوبیت و شهرت ارز دیجیتال کاردانو، می توانیم منتظر جایگاه های بهتری از این ارز باشیم. گرچه در ابتدا پیش بینی می شد که ارزش نهایی بازار کاردانو به 10 میلیارد دلار می رسد، اما اکنون کاردانو 46 میلیارد دلار ارزش دارد و این هنوز پایان کار آن نیست!

پس می توانیم یک یا حتی دو صفر به این عدد اضافه کنیم و به کاردانوی 1 میلیارد دلاری فکر کنیم! گرچه بیت کوین که بزرگ ترین ارز دیجیتال است هم اکنون 673,893,871,241 دلار ارزش دارد. پس فعلا تصور ارزش 1 میلیارد دلاری برای بازار ارز دیجیتال کاردانو محال به نظر می رسد. با این حال کاردانو جای زیادی برای رشد دارد و می توان به آن اعتماد کرد.

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها