برنامه نویس بلاک چین کیست؟

هر فناوری‌جدیدی که در بازار پدیدار می‌شود، دیر یا زود فرصت‌های شغلی‌جدید و متعددی را با خود به‌همراه می‌آورد. حوزه ارز دیجیتال و در کنار آن، فناوری بلاک‌چین هم که یکی از آینده‌دارترین و پر تقاضا‌ترین عرصه‌ها در بخش توسعه‌نرم‌افزار به‌شمار می‌رود، از این قاعده مستثنا نیست. یکی از فرصت‌های شغلی مهم در این زمینه، توسعه و برنامه نویسی بلاک چین است. موضوعی که این روزها به ترندی داغ و جذاب میان کاربران تبدیل شده‌است.

دلیل این رویداد، پذیرش گسترده این فناوری‌استثنایی میان کاربران و صنایع است. در حال‌حاضر کاربردهای فناوری بلاک چین صرفا محدود به ارزهای دیجیتال و پرداخت‌های دیجیتال نمی‌شود. اگر به دیتاها و آمار بازارهای کار در کشورهای مختلف نگاهی بیندازید، مشاهده می‌کنید که برنامه نویس های بلاک چین حقوق‌های بالا دریافت می‌کنند و از مزایا شغلی مناسبی برخوردار هستند.

برنامه نویسی

 

چرا دنیا به برنامه نویس بلاک چین نیاز پیدا خواهد کرد؟

این مقاله برگرفته از وب‌سایت medium است و حاصل تجربه‌های احسان یزدان پرست، توسعه‌دهنده نرم‌افزار است. فردی که علاقه‌زیادی به فناوری و برنامه نویسی دارد و به نقل از او از سال 2009 مسیر شغلی خود را تغییر داد تا یک برنامه نویس بلاک چین شود. در ادامه این مطلب ابتدا درباره پنج دلیل اصلی که چرا برنامه نویس بلاک چین شویم، صحبت خواهیم‌کرد. در ادامه با مهارت‌هایی که یک فرد برای دستیابی به این هدف نیاز دارد، خواهیم‌پرداخت. پس لطفا تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

 

1- رقیب‌های کمتری نسبت به سایر برنامه نویس ها دارید:

بلاک چین حوزه‌‌ای نو و در حال‌‌تکامل است. اگر درباره پیشینه این واژه تحقیق کنید، مقالاتی درباره رمزنگاری، هش و مطالب مشابه پیدا می‌‌کنید که همگی مربوط به دهه‌‌ها پیش هستند. با این حال، پذیرش‌اصلی بلاک چین از سال 2009 آغاز شد، زمانی که ساتوشی ناکاموتو، خالق‌ناشناس بیت کوین، این ارز دیجیتال را به‌‌عنوان یک سیستم پرداخت همتا به‌ همتا به جهان معرفی کرد. پس از آن، در سال 2015 تا 2016 مفاهیمی مانند پول قابل‌ برنامه‌‌ریزی و قرارداد هوشمند به‌‌همراه بلاک چین اتریوم روی کار آمدند. این برهه‌‌های تاریخی نشان می‌‌دهند که این فناوری نوپا است و ما هنوز در مراحل اولیه آن هستیم برای برنامه نویس بلاک چین شدن رقبای زیادی ندارید.

همچنین گذشته بلاک چین و ارزهای دیجیتال به‌ سختی به ده‌سال می‌‌رسد. بنابراین توسعه‌دهندگان این عرصه چندان پرتعداد نیستند. آن دسته از توسعه‌‌دهندگان و برنامه‌ نویس‌‌هایی که به این حوزه علاقه‌‌مند بودند، از سال 2016 شروع به یادگیری مفاهیم کردند و دانش خود را به این حوزه انتقال دادند. بنابراین برخلاف بسیاری از حوزه‌‌های توسعه مانند وب، موبایل یا بازی، رقبای چندانی در صنعت بلاک‌چین وجود ندارد. در سال 2022، اگر دانشی درباره توسعه بلاک‌چین دارید، می‌‌توانید ادعا کنید از معدود برنامه‌ نویس‌‌های این حوزه هستید.

 

2- حقوق بالاتر

مشاغل مربوط به توسعه نرم‌‌افزار و حقوق یک برنامه نویس بلاک چین، مانند بسیاری از حوزه‌‌های دیگر کسب‌ و کار، با عرضه و تقاضا در بازار کنترل و تنظیم می‌‌شوند. به زبان‌ساده، اگر در یک بخش‌خاص از توسعه نرم‌افزار، تقاضای زیادی باشد، عرضه هم باید مطابق با آن افزایش یابد. اگرچه متأسفانه در واقعیت چنین چیزی نیست اما در فضای ارزهای دیجیتال هزاران پروژه فعال وجود دارند. علاوه بر آن، هرچه روبه جلو حرکت می‌‌کنیم، نهادهایی مانند بانک‌‌ها، دولت‌‌ها و بخش‌‌های فین‌ تک (Fintech)، بیشتر به بلاک چین‌‌ها و ارز دیجیتال علاقه‌‌مند می‌‌شوند.

از آنجا که هنوز برنامه‌ نویسان متعددی در این عرصه نداریم، بنابراین فرصت‌‌های شغلی بی‌‌شماری در این زمینه وجود دارد. به‌دلیل ماهیت عرضه و تقاضا که پیش‌‌تر به آن اشاره کردیم، احتمال زیادی وجود دارد که با انتخاب و ورود به شغل برنامه نویس بلاک چین یا سایر مشاغل مرتبط با بلاک چین بتوانید قراردادهایی با دستمزد بسیار بالا ببندید.

 

3- فهم بهتر بازار رمزارزها

بلاک جین و ارزهای دیجیتال مفاهیم ساده‌ای نیستند و جزئیات فنی زیادی دارند. برخی از این مفاهیم عبارتند از:

 • رمزنگاری یا کریپتوگرافی
 • مدل‌های اجماع 
 • مقایس‌پذیری
 • تمرکززدایی
 • امنیت
 • قراردادهای‌هوشمند

البته باید بگوییم، در این میان هزاران پروژه و کوین یا توکن‌های فهرست‌شده در بازار هم وجود دارد. اگر نمی‌خواهید برنامه نویس بلاک چین شوید و توسعه بلاک چین را به‌عنوان هدف و مسیر شغلی انتخاب کنید، ایرادی ندارد. هنوز هم مزایای متعددی در یادگیری این مباحث وجود دارد. به‌طور مثال می‌توانید کدهای پروژه را بخوانید و سعی کنید از آنها سر درآورید، ساز و کارهای مختلف پروژه‌ها از جمله اجماع، امنیت، مقیاس‌پذیری و تمرکززدایی را ارزیابی کنید و حتی آسیب‌پذیری‌های احتمالی کدهای را بررسی کنید. اما سوالی که در این میان وجود دارد این است؛ چنین اطلاعات و دانشی در نهایت چه سودی دارد؟

در پاسخ باید گفت، تعداد کمی از معامله‌گران یا سرمایه‌گذاران در فضای ارزهای دیجیتال هستند که واقعا جزئیات فنی پشت پروژه‌ها را درک می‌کنند. اکثر آن‌ها بدون اینکه چیزی از ماهیت پروژه‌ها بدانند، به‌روشی کاملا پرریسک در آنها سرمایه‌گذاری می‌کنند. اما با یادگیری توسعه بلاک چین، می‌توانید به یک سرمایه‌گذار یا معامله‌گر بهتر در این بازار تبدیل شوید.

 

4– اجرای پروژه‌های شخصی بلاک چین

زمانی که دوباره بلاک چین صحبت می‌کنیم منظورمان فرصت‌ها و راه‌حل‌های بی‌پایانی است که این فناوری بلاک چین آن را برای ما فراهم می‌کند. برخی از این کاربردها را می‌‌توان به این ترتیب دسته‌‌بندی کرد.

 • ذخیره ارزش
 • پرداخت‌‌ها
 • بیمه‌‌ها
 • قراردادهای هوشمند
 • رأی‌‌دهی
 • شرط‌‌بندی
 • خودکار سازی وظایف
 • توکنی‌ کردن دارایی‌‌ها
 • امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

این فهرست تنها به‌این موارد ختم نمی‌شود و ادامه‌ دارد. ما در این مقاله به فناوری مدرنی به نام برنامه نویس بلاک چین اشاره می‌‌کنیم که قرار است جنبه‌‌های مختلفی از زندگی ما را متحول کند. تصور کنید وقتی دانش‌فنی برای پیاده‌‌سازی برخی از این راه‌‌حل‌‌ها را در اختیار دارید چه اتفاقی می‌افتد. چندان دور از ذهن نیست که با داشتن دانش‌کافیبه عنوان برنامه نویس بلاک چین و همچنین یک توسعه‌‌دهنده بلاک چین بتوانید برخی از این راه‌‌حل‌‌ها را در آینده به‌‌عنوان یک پروژه 100 درصد شخصی پیاده‌‌سازی کنید. اجازه دهید مثالی بزنیم.

می‌دانیم وام‌‌های آنی (Flash Loan) پدیده‌ کاملا جدیدی در فضای امور مالی غیر متمرکز هستند. با این ویژگی می‌‌توانید تنها با انجام یک تراکنش از پروتکل‌‌های دیفای وام‌ بگیرید. کسی این فرایندها را کنترل نمی‌‌کند و آزاد هستید از این وام برای هر کاری استفاده کنید. این وام‌‌ها مانند وام‌‌های بانکی خودرو یا کالا نیست که فقط مجاز باشید آن را برای مصارف‌مشخصی خرج کنید. پس از دریافت‌وام درنهایت، همان مبلغی که قرض می‌گیرید را به پروتکل باز‌ می‌‌گردانید. با توجه به اینکه این ساختار بسیار قدرتمند است حال تصور کنید که بتوانید به عنوان برنامه نویس بلاک چین شروع به کار کنید و میلیون‌‌ها دلار از یک پلتفرم بدون ضامن یا وثیقه وام بگیرید.

 

5- مزیت‌های پیش قدم بودن

مانند سایر حوزه‌‌ها و فناوری‌‌ها، در فضای بلاک چین هم اگر سریع‌‌تر حرکتی را انجام دهید، می‌‌توانید از مزایای پیشگام‌‌بودن برخوردار شوید. به‌همین دلیل است که بلاک چین‌‌های بیت کوین و اتریوم بزرگترین بازیگران بازار در چند سال گذشته بودند. بنیان‌گذاران این بلاک چین‌‌ها یک مشکل واقعی که همان تمرکزگرایی را شناسایی کردند و راه‌‌حلی با محوریت تمرکززدایی پیاده‌سازی کردند. اقدامی که به این مشکل رسیدگی می‌‌کرد و در نوع خود اولین محسوب می‌‌شد.

اگر جزئیات فنی بلاک چین‌‌های بیت کوین و اتریوم را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که بهینه و کامل نیستند. با آنکه پروژه‌های دیگری با فناوری‌‌های به‌‌مراتب بهتر و نوآورانه‌‌تری در این فضا پدید آمدند اما بیت کوین و اتریوم به‌‌دلیل مزیت پیشگامی و اثر شبکه‌‌ای در این فضا، همچنان پیشتاز هستند.

بیایید مجدد به بحث‌اصلی برنامه نویس بلاک چین بازگردیم. اگر برنامه‌ نویس بلاک چین شوید، فرصت‌‌های متعددی برای طراحی و پیاده‌‌سازی راه‌‌حل‌‌هایی خواهید داشت که هنوز در بازار وجود ندارند. به‌ عبارت دیگر، اگر بتوانید با موفقیت پروژه‌‌ای را پیاده‌سازی کنید که به مشکلات واقعی در این بازار رسیدگی کند، به یک پیشرو در این فضا تبدیل خواهید شد و مزایایی که در این مسیر نصیبتان می‌‌شود پاداش پیشگام‌بودن شماست.

 

برنامه نویس بلاک چین

 

موقعیت های شغلی برنامه نویس بلاک چین

در این بخش، فهرستی از موقعیت‌‌های شغلی با پتانسیل‌بالا را برای یک برنامه‌ نویس بلاک چین مشاهده می‌‌کنید که عبارتند از:

 • توسعه‌‌دهنده بلاک چین
 • معمار بلاک چین
 • مدیر بلاک چین
 • مدیر پروژه بلاک چین
 • طراح رابط‌کاربری (UX) بلاک چین
 • مشاور بلاک چین
 • مهندس کیفیت بلاک چین
 • مهندس بلاک چین
 • مشاور حقوقی بلاک چین
 • تحلیلگر بلاک چین
 • مدیر امنیت بلاک چین
 • مدیر جامعه بلاک چین
 • توسعه‌‌دهندگان مبتدی

یادتان‌باشد اینها فقط برخی از موقعیت‌‌های شغلی احتمالی در این زمینه هستند. به‌‌عنوان یک توسعه‌‌دهنده بلاک چین، می‌توانید دانش و تخصصی را که دارید در حوزه‌‌های مختلفی به کار بگیرید. طراحی و توسعه قراردادهای هوشمند، طراحی یا توسعه API، امنیت، رمزنگاری، تحلیل‌اطلاعات، تحلیل بلاک چین، رابط‌کاربری UI/UX، مدیریت‌پروژه، طراحی‌معماری بلاک چین و بسیاری دیگر، همگی به دانش و تخصص شما نیاز دارند.

 

بلاک چین

 

چگونه برنامه نویس بلاک چین شویم؟

برای اینکه یک برنامه‌ نویس بلاک چین باشید، به برخی مهارت‌‌ها و ابزارها نیاز دارید. باید درباره رمزنگاری و الگوریتم‌‌های هش‌ سازی اطلاعاتی داشته‌باشید و بدانید کیف‌پول چیست. همچنین با ساز و کار کلیدها و امضاهای دیجیتال آشنا شوید. زبان برنامه‌ نویسی از مهمترین مهارت‌‌هایی است که باید به‌آن مسلط باشید. بیشترین زبان‌‌هایی که در فضای بلاک چین به کار می‌روند شامل سالیدیتی (Solidity)، C ،C++، راست (Rust)، گو (Go) و جاوا اسکریپت هستند.

در کنار این‌ها باید درباره ابزارهای توسعه وب از جمله جاوا اسکریپت، HTML، CSS، فریمورک‌‌های وب و کتابخان‌ها (Web3js، React، Vue و …) مطالعه کنید. آشنایی با IDE یا محیط‌‌های برنامه‌ نویسی مانند ریمیکس (Remix)، ویژوال استودیو (Visual Studio) و اکلیپس (Eclipse) هم از ملزومات کار است. به‌طور یقین آشنایی با ساختار دیتاها که شامل گراف‌‌ها، درخت‌‌های هش، درخت‌هیپ، پشته‌‌ها (Stacks)، درخت‌پاتریشیا و مرکل (Patricia and Merkle) است زمانی به کارتان می‌‌آید. همچنین در عین‌حال باید طراحی، توسعه، آزمایش، اجرای قراردادهای هوشمند را یاد بگیرید.

به‌جز این‌ها به سرویس‌‌های میزبانی گیت (git)، گیت‌هاب (github)، گیت‌لب (gitlab) و به ابزارهایی از جمله متامسک، گاناش (Ganache) و ترافل (Truffle) هم احتمالا نیاز پیدا می‌‌‌کنید. اگر با برنامه نویسی آشنایی ندارید و هیچ تجربه‌‌ای در حوزه بلاک چین‌‌ها ندارید، توصیه می‌‌کنیم ابتدا مفاهیم‌اولیه رمزنگاری را یاد بگیرید. در صورتی که تازه برنامه‌ نویسی را شروع کردید، بهتر است با مبانی‌کار از جمله ساختار دیتا و الگوریتم‌‌ها شروع کنید. بعد از آن سراغ زبان برنامه‌ نویسی انتخابی خودتان بروید که می‌‌تواند سالیدیتی یا گو باشد. هر وقت کارکردن با آنها برایتان راحت شد، به‌‌سراغ مطالب پیشرفته‌‌تر از جمله طراحی و توسعه قراردادهای هوشمند بروید.

 

نتیجه گیری

از آنجا که فناوری بلاک چین هنوز در مراحل‌ابتدایی پذیرش به سر می‌برد. بنابراین افراد زیادی وارد این فضا نشدند. این نشان می‌دهد اگر همین‌حالا برای تبدیل‌شدن به یک برنامه نویس بلاک چین تلاش کنید، می‌توانید به‌راحتی در این مسیر شغلی استثنایی و ویژه پیشرفت کنید. همان‌طور که اشاره کردیم، دلایل منطقی برای ورود به این حوزه وجود دارد. بر خلاف سایر حوزه‌های توسعه نرم‌افزار مانند موبایل، وب و دسکتاپ، که رقابت‌‌شدیدی در آنها جریان دارد، در عرصه مشاغل بلاک چین چنین شرایطی حاکم نیست و فردی که در این زمینه فعالیت کند از حقوق بیشتر نسبت به‌دیگران بهره‌مند خواهد شد.

در عین‌حال می‌وانید با اجرای پروژه‌های شخصی خودتان هم کسب سود کنید. حتی اگر نتوانستید در قالب یک توسعه‌دهنده بلاک چین فعالیت کنید، با داشتن درک‌فنی از ساز و کار بلاک چین‌ها و ارزهای دیجیتال، می‌توانید سرمایه‌گذاری و معاملات مطمئن‌تری در بازارهای ارز دیجیتال انجام خواهید داد. یک ضرب‌المثل قدیمی چینی می‌گوید: وقتی بادهای تغییر می‌وزند، گروهی از مردم دیوار می‌سازند و برخی دیگر آسیاب بادی. نظر شما چیست؟ آیا شما هم علاقه‌مند به فعالیت در عرصه برنامه نویسی بلاک چین هستید؟ یا زمینه معاملات ارزهای دیجیتال همچنان برایتان جذاب‌تر است؟

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Mohamad.sh
Mohamad.sh
1 سال قبل

اتفاقا شغل پردرآمدیه تو ایران کف حقوقشون ۲۰ تومنه تو ماه

Shahab-admin
Shahab-admin
1 سال قبل
پاسخ به  Mohamad.sh

بله هم پردرآمده هم رقابت توش کمه