بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره بیت کوین (BTC)

تا کنون 15 سال از پیدایش ارزهای دیجیتال می گذرد و در طول این سال‌ها بازار کریپتوکارنسی و دنیای بلاک چین با پیشرفت‌های بسیار زیادی روبرو بودند. برای اولین با بیت کوین با نماد اختصاری BTC به عنوان اولین رمز ارز بازار ارزهای دیجیتال راه اندازی شد. این رمز ارز از همان ابتدای فعالیت خود با استقبال زیادی روبرو شد و همین موضوع باعث شده سرمایه گذاران و معامله گران زیادی به سرمایه گذاری در این بازار مالی علاقه‌مند شوند. از همین رو توسعه دهندگان زیادی به راه اندازی انواع ارزهای دیجیتال پرداختند. با در نظر داشتن این موضوع در ادامه مقاله قصد داریم به معرفی ارز دیجیتال BTC بپردازیم تا با اولین رمز ارز بازار کریپتوکارنسی آشنا شوید.

 1. بیت کوین چیست؟
 2. تاریخچه بیت کوین
 3. هاوینگ بیت کوین چیست؟
 4. فورک های بیت کوین چیست؟
 5. بیت کوین چگونه کار می کند؟
 6. استخراج بیت کوین چیست؟
 7. مزایا استخراج بیت کوین چیست؟
 8. مقایسه بیت کوین با آلت کوین ها
 9. قیمت بیت کوین
 10. خرید ارز دیجیتال BTC
 11. کیف پول های بیت کوین چیست؟
 12. معایب ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟
 13. مزایای ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟
 14. دریافت بیت کوین رایگان

 

بیت کوین چیست؟

 

بیت کوین چیست؟

ارز دیجیتال بیت کوین اولین و معروف‌ترین رمز ارز موجود در بازار کریپتوکارنسی است. که به عنوان یک سیستم پرداخت همتا به همتا فعالیت می‌کند که با حذف واسطه‌ها و روش‌های متمرکز به صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌کند که توانسته دنیای اقتصاد را زیر و رو کند. علاوه بر این، سرعت و امنیت این شبکه نسبت به سیستم‌های سنتی بسیار بالا است. برهمین اساس کاربران می‌توانند در هر ساعت از شبانه روز به خرید و فروش بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال بپردازند. این کار در مقایسه با روش‌های رایج، بسیار ارزان‌تر و سریع‌تر و امن‌تر است. در کنار این ویژگی‌های فوق‌العاده، غیر قابل جعل بودن و جلوگیری از تورم هم در این شبکه مشاهده می‌شود.

 

تاریخچه بیت کوین

 

تاریخچه بیت کوین

این رمر ارز، در سال 2008 و توسط فرد یا افرادی به نام ساتوشی ناکاموتو ساخته شده است. با توجه به سیستم منظم و حیرت انگیز بیت کوین، بعید به نظر می‌رسد که ساخت آن کار یک نفر باشد. به همین خاطر بیشتر فعالان بازار کریپتو، ساتوشی را یک گروه یا سازمان می‌دانند. ساتوشی ناکاموتو یک هویت مستعار است و یک نام حقیقی نمی‌باشد. البته عده‌ای اعتقاد دارند که سازنده رمز ارز مونرو هم همین فرد می‌باشد.

جالب است بدانید در طول این سال‌ها چند نفر خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کردند. اما هنوز ساتوشی واقعی خود را نشان نداده است و تا به امروز اطلاعات دقیقی در خصوص آن وجود ندارد. البته شهرت بیت کوین در چند دوره زمانی مختلف به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرد. این ارز دیجیتال در سال های 2009، 2010، 2013، 2018 و 2020 همزمان با رشد قیمت‌های مکرر خود، طرفداران بیشتری هم به دست آورد.

به این ترتیب هر روز افراد بیشتری با بیت کوین آشنا می‌شوند و شهرت این ارز دیجیتال افزایش می‌یابد. با نگاهی به تاریخ های فوق، در می‌یابید که افزایش قیمت بیت کوین تقریبا با افزایش قیمت‌های تاریخی یا اتفاقات مهم پیرامون آن نیز تناسب دارد. یکی از دلایل این اتفاق، مسئله هاوینگ بیت کوین است که در سال‌های 2012، 2016 و 2020 رخ داد. این چرخه همچنان ادامه دارد و هاوینگ بعدی بیت کوین نیز در سال 2024 اتفاق می‌افتد.

 

هاوینگ بیت کوین چیست؟

 

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ یکی از تدابیر اندیشیده شده توسط ساتوشی ناکاموتو است که تورم بیت کوین را کنترل می‌کند. این فرایند پس از استخراج و ایجاد 210 بلوک جدید اتفاق می‌افتد البته استخراج این رمز ارز به سختی شبکه بیت کوین نیز بستگی هرچی سختی شبکه بیشتر باشد زمان زیادی صرف به وجود آمدن بلاک‌ها می‌شود. که به صورت کلی هر 4 سال یک بار رخ می‌دهد و باعث نصف شدن عرضه بیت کوین و پاداش استخراج کنندگان آن می‌شود.

به صورت کلی هاوینگ با 3 موضوع استخراج، عرضه و قیمت در شبکه بیت کوین ارتباط دارد. طی این فرایند، پاداش ماینرها نصف می‌شود و میزان عرضه نیز نصف می‌شود. البته هاوینگ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا این کار باعث می‌شود تا حفظ تقاضا و افزایش آن، رشد قیمت را چند برابر کند. عملیات هاوینگ در شبکه های دیگر که هارد فورکی از بیت کوین می‌باشند هم به چشم می‌خورد. وقتی که جهش‌های قیمتی و ثبت بالاترین قیمت جدید را پس از هاوینگ مشاهده می‌کنیم، می‌توانیم تاثیر این اتفاق در قیمت بیت کوین را به وضوح ببینیم.

به همین خاطر است که معمولا انتظار می‌رود در 4 سالی که بین هر هاوینگ فاصله است، یک جهش فوق العاده 2 ساله و یک استراحت 2 ساله نیز اتفاق افتد. این سخن به این معنا نیست که دقیقا دو سال پر سود خواهد بود و 2 سال کم سود! منظور این است که در این 4 سال به ترتیب چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد. همچنین بهتر است بدانید بیت کوین از ابتدا تا به امروز مشکلات و ایراداتی به همراه دارد. برهمین اساس برای رفع ایرادات و مشکلات بیت کوین، توسعه دهندگان فورک های بیت کوین را راه اندازی کرده‌اند تا بتوانند این مشکلات BTC را تا حدی برطرف کنند.

 

فورک های بیت کوین

 

فورک های بیت کوین چیست؟

همانطور که در بخش بالا نیز به آن اشاره کردیم، در شبکه بیت کوین ایراداتی به چشم می‌خورد که همواره اصلاح می‌شوند. این اصلاحات نمی‌توانند به صورت یک آپدیت ساده انجام شوند و پیچیدگی زیادی دارند. به همین منظور، در پی آن‌ها سافت فورک (Soft Fork) و هارد فورک (Hard Fork) اتفاق می‌افتد. بهتر است بدانید هارد فورک ها گاهی منجر به پیدایش کوین های جدید می شوند. هدف از انجام این فورک ها، بهبود قابلیت‌‌های شبکه و رفع نواقص آن است.

ایرادات عمده‌ای که در بیت کوین مشاهده می‌شوند؛ سرعت، مقیاس پذیری، کارمزد بالا و تمرکز استخرها می‌باشد. از همین رو دو نوع از هارد فورک های معروفی که به منظور رفع این مشکلات روی این شبکه انجام شدند، کوین های بیت کوین کش (BCH) و زی کش (ZEC) را پدید آوردند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

ارز دیجیتال بیت کوین کش

ارز دیجیتال بیت کوین کش (BCH) و شبکه آن به منظور رفع مشکل مقیاس پذیری بیت کوین به وجود آمدند. از همین رو بهتر است بدانید بلاک های ذخیره کننده اطلاعات تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین، حجمی 1 مگابایتی دارند. در صورتی که این مقدار برای شبکه بیت کوین کش، معادل 32 مگابایت می‌باشد. افزایش حجمی که در این هارد فورک انجام شده است، باعث می‌شود که ترافیک تراکنش کاهش یابد. در پی این اتفاق، کارمزدهای پرداختی هم کمتر می‌شود و تراکنش‌ها سریع‌تر انجام می‌شوند.

 

ارز دیجیتال زی کش

رمز ارز زی کش (ZEC) و شبکه آن، یکی از فورک های پر سر و صدای بیت کوین می‌باشند. این شبکه و ارز دیجیتال آن در بدو ورود به بازار، شروعی طوفانی داشتند. با این حال پس از افزایش شهرت، با مانع بزرگ دولت‌ها مواجه شدند. در واقع زی کش قصد داشت تا تراکنش‌های بیت کوین را به شکلی محرمانه‌تر و با امنیت بسیار بالاتر در شبکه خود انجام دهد. به همین دلیل، با استفاده از خاصیت پیگیر گریزی، قابلیت رهگیری تراکنش‌ها و اطلاعات آن‌ها را اختیاری کرد.

یعنی در شبکه زی کش شرایط فراهم شده است تا کاربران بتوانند تراکنش‌ها را به صورت عمومی یا محرمانه انجام دهند. البته این قابلیت‌ها در شبکه‌های مونرو (XMR) و دش (DASH) نیز چشم می‌خورند. البته بهتر است بدانید از آنجایی که چنین ویژگی‌هایی باعث می‌شود تمرکز زدایی به طور کامل انجام شود و هیچکس نتواند تراکنش‌ها را کنترل کند، دولت‌ها با آن مخالفت کردند و شبکه‌هایی مانند مونرو و زی کش را تحریم کردند.

به طور کلی هارد فورک عملیاتی است که با هدف ترمیم و بهبود شبکه انجام می‌شود. برهمین اساس در شبکه اتریوم نیز چنین فورک هایی به چشم می‌آید که به عنوان بزرگ‌ترین هارد فورک انجام شده روی شبکه اتریوم، می‌توان اتریوم کلاسیک را معرفی کرد.

 

ارز دیجیتال BTC

 

ارز دیجیتال بیت کوین (BTC)

ارز دیجیتال بیت کوین یا BTC که به اشتباه به آن بیت کویین هم گفته می شود، اولین رمز ارزی بود که به وجود آمد. اولین پرداخت به وسیله رمز ارزها هم توسط همین بیت کوین انجام شد. یکی از اولین دارندگان بیت کوین حدود 10 سال پیش، 2 عدد پیتزا را با پرداخت 10 هزار بیت کوین خرید! حتی فکر کردن به این موضوع هم می تواند آزار دهنده باشد. 10 هزار بیت کوین که هر کدام از آن ها چندین هزار دلار قیمت دارند، با دو عدد پیتزا عوض شوند! پس بگذریم… ولی قبل از این که به سراغ موضوع بعدی برویم، باید بدانید که اگر این اتفاق نمی افتاد شاید بیت کوین هیچوقت به اینجا نمی رسید و ارزهای دیجیتال دیگر هم تا این میزان رشد نمی کردند!

ارز دیجیتال BTC مستقیما به شبکه بیت کوین وصل است و از آن تاثیر می پذیرد. این رمز ارز در سال اوایل دهه گذشته میلادی، برای اولین بار مورد معامله قرار گرفت و قیمت آن حدود 0.04 دلار بود. در سال 2013 یک جهش قیمت فوق العاده برای آن اتفاق افتاد و قیمت بیت کوین را به هزار دلار رساند! فرایند هاوینگ بیت کوین هم در رشد قیمت و جلوگیری از تورم در بیت کوین نقش زیادی داشت و باعث رشد قیمت این ارز در بازه های زمانی مختلف و مشخص شد.

 

هاوینگ BTC

 

رمزنگاری بیت کوین

بیت کوین نوعی ارز رمزنگاری شده است. کلید عمومی بیت کوین (قابل مقایسه با شماره حساب بانکی) به عنوان آدرسی است که به مردم سراسر دنیا منتشر می شود. منظور از کلید خصوصی (قابل مقایسه با رمز کارت بانکی) یک رمز محفوظ و محرمانه است و فقط برای اجازه انتقال بیت کوین استفاده می شود. کلیدهای بیت کوین را نباید با کیف پول بیت کوین اشتباه گرفت! کیف پول یک دستگاه فیزیکی یا دیجیتالی است که تجارت بیت کوین را تسهیل می کند و به کاربران امکان می دهد مالکیت سکه ها را ردیابی کنند. اصطلاح “کیف پول” کمی گمراه کننده است؛ زیرا ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین به این معنی است که هرگز در”کیف پول ذخیره نمی شود بلکه به صورت غیرمتمرکز بر روی بلاکچین قرار دارد و کاملا به صورت مجازی و غیر واقعی است.

 

بیت کوین چگونه کار می کند؟

 

بیت کوین چگونه کار می کند؟

اکنون که به سوال بیت کوین چیست پاسخ دادیم بهتر است در خصوص کارکرد این رمز ارز نیز اطلاعاتی داشته باشید. بیت کوین یکی از اولین ارزهای دیجیتالی است که از فناوری peer-to-peer برای تسهیل پرداخت‌های فوری استفاده می‌کند. افراد و شرکت‌های مستقلی که قدرت محاسباتی بالایی را دارند و در شبکه بیت کوین شرکت می‌کنند، از گره‌ها یا استخراج کنندگان تشکیل می‌شوند. به استخراج کنندگان بیت کوین به طور معمول ماینر می‌گویند. انگیزه ماینرها یا افرادی که معاملات روی بلاک چین را پردازش می‌کنند، کسب بیت کوین به عنوان پاداش است.

البته این ماینرها در سراسر دنیا وجود دارند، برهمین اساس می‌توان آن‌ها را به عنوان مرجعی غیرمتمرکز برای اعتبار شبکه بیت کوین به حساب آورد.بیت کوین جدید با نرخ ثابت، اما به صورت دوره ای در حال کاهش است. به طوری که کل عرضه بیت کوین به 21 میلیون می رسد. از ژوئیه سال 2020، تقریباً 3 میلیون بیت کوین قابل استخراج وجود دارد و مابقی در شبکه موجود اند. به این ترتیب بیت کوین (و هر ارز رمزنگاری شده ای که از طریق یک فرآیند مشابه تولید می شود) متفاوت از ارز فیات است.

 

استخراج بیت کوین چیست؟

 

 

استخراج بیت کوین چیست؟

دستیابی ارز دیجیتال BTC از 3 راه امکان پذیر است. این راه ها شامل: استخراج، دریافت رایگان و خرید بیت کوین می باشند. اگر بخواهیم مراحل به دست آوردن این رمز ارز را در طول زمان بررسی کنیم، اولین گزینه ما دریافت رایگان BTC خواهد بود. در آن اوایل، افراد زیادی برای معرفی بیت کوین و دعوت بیشتر افراد به حوزه ارز دیجیتال، رمز ارز BTC را به صورت رایگان هدیه یا جایزه می دادند. این کار باعث تشویق افراد جدید به فعالیت در این حوزه می شد. انجام بازی یا دیدن تبلیغ در اپلیکیشن ها و سایت های وابسته به ارز دیجیتال، به شما BTC رایگان می داد.

 

دریافت بیت کوین رایگان

اکنون هم این اتفاق می افتد اما نه به شکل قبل! در حال حاضر اکثر منابعی که ادعا می کنند به شما BTC رایگان می دهند هدفی غیر از کلاهبرداری ندارند. آن ها اهداف خود را دنبال می کنند و به شما وعده های پوچ می دهند. مثلا یکی از آن ها ممکن است به شما بگوید که با دیدن تبلیغ یا با کلیک کردن روی یک دکمه این هدیه را به شما می دهد. مثلا فرض کنید که به ازای هر کلیک 0.001 دلار به دست آورید. این یعنی باید 1000 کلیک بکنید تا بتوانید یک دلار داشته باشید! کار به همین سادگی هم نیست! معمولا برای شما محدودیت هایی هم گذاشته می شود تا مجبور به ادامه شوید.

به طور مثال بین هر کلیک باید 20 ثانیه صبر کنید. این یعنی 20 هزار ثانیه برای به دست آوردن 1 دلار! آیا حاضرید روزی 15 ساعت کار کنید تا 25 هزار تومان درآمد داشته باشید؟ تازه اگر این درآمد به شما داده شود! بعضی از این سایت ها یا برنامه ها، پس از رسیدن به مقدار کف برداشت که مثلا 20 دلار می باشد، با یک ارور یا باگ با شما خداحافظی می کنند. بنابراین اگر هم این موضوع صحت داشته باشد، به دردسرهایش نمی ارزد… با این حال اگر وقت و حوصله کافی برای انجام این کار را داشته باشید، می توانید امتحان کنید.

 

ماینینگ BTC

ماینینگ یا همان استخراج، یک فرایند تضمینی است. این یعنی شما قطعا با استخراج BTC به درآمد خواهید رسید. با این حال، همان طور که توضیح دادیم، هاوینگ درآمد شما را هر 4 سال یک بار نصف می کند. از طرفی برای انجام این کار نیاز به مجوز و مصرف برق زیادی دارید. پس از دریافت رایگان بیت کوین، ماینینگ دومین راهی بود که از آن استقبال می شد. استخراج در این شبکه، با کمک الگوریتم اثبات کار یا PoW انجام می شود. این روش باعث مصرف انرژی زیادی می شود و نیاز به دستگاه ماینر دارد. ماینر دو معنی دارد :

 1. کسی که با استفاده از دستگاه های مخصوص ارز دیجیتال استخراج می کند.
 2. دستگاهی که با اتصال به شبکه رمز ارزها، ارز دیجیتال استخراج می کند.

منظور ما از ماینر در این بخش، دستگاه استخراج کننده می باشد. این دستگاه ابتدا به شبکه مورد نظر متصل می شود و سپس با انجام تنظیمات، استخراج را شروع می کند. دستگاه های ماینر مدل های مختلفی دارند که قدرت، اندازه و قیمت آن ها متفاوت است. میزان درآمدی که از ماینینگ خواهید داشت هم دقیقا به نوع دستگاه های شما بستگی دارد.

 

فواید استخراج بیت کوین چیست؟

دستگاه های شما هر تعداد که باشند ویژگی های مشترکی دارند. آن ها با استخراج بیت کوین یا دیگر رمز ارزها، ابتدا به شبکه کمک می کنند. در مقابل کمکی که ماینر به شبکه می کند، شبکه هم به آن پاداش می دهد. این پاداش بسته به هر شبکه، متفاوت است. مثلا پاداش استخراج در شبکه بیت کوین، ارز دیجیتال BTC است. این پاداش در شبکه لایت کوین متفاوت است و با ارزش دیجیتال LTC پرداخت می شود. با انجام فرایند استخراج 3 اتفاق در شبکه می افتد :

 1. امنیت شبکه حفظ می شود.
 2. تراکنش های شبکه تایید می شوند.
 3. کوین های جدید استخراج می شوند و بخشی از آن ها به عنوان پاداش به ماینر داده می شود.

با این حال، رفته رفته استقبال از ماینینگ هم کمرنگ شد و ترید به بهترین گزینه تبدیل شد. ترید (Trade) یا معامله بیت کوین و سایر ارز دیجیتال، در حال حاضر بهترین راه داشتن آن ها می باشد. ابتدا آن ها را می خرید و سپس در زمان مناسب می فروشید. باید به مرور زمان توانایی خود در معامله را افزایش دهید تا معاملات پر سودی داشته باشید.

 

قیمت بیت کوین

 

قیمت بیت کوین (BTC)

ارز دیجیتال BTC یا همان بیت کوین، ارزشمند ترین رمز ارز دیجیتال است. قیمت آن در ابتدا کمتر از 0.05 دلار بوده و چند ماه پیش به 64 هزار دلار رسیده است! این رشد بی نظیر در طول 10 سال، بیت کوین را به پرسود ترین دارایی دهه اخیر تبدیل کرده است! در این مدت هیچ سرمایه ای در جهان نتوانسته اندازه بیت کوین سوددهی داشته باشد. قیمت آن در حال حاضر 32,563 دلار می باشد که حدودا نصف ATH یا بالاترین قیمت تاریخی BTC است. جایگاه بیت کوین در این بازار سال ها است که تغییری نمی کند. هیچ دارایی دیجیتالی تا کنون نتوانسته BTC را از صدر بازار کریپتوکارنسی پایین آورد.

با ورود به بازار اولین نامی که مشاهده می کنید BTC است. این رمز ارز در جمع 10 دارایی برتر جهان قرار دارد و ارزش بازار آن بیش از 610 میلیارد دلار است! میزان کل بیت کوین موجود و قابل استخراج 21 میلیون کوین است که ارزش آن را دو چندان می کند. چنین مقدار عرضه کمی، قدرت این شبکه را بسیار افزایش می دهد. البته شبکه های دیگری هم هستند که عرضه کمی دارند اما هیچ کدام از آن ها به چنین موفقیتی نرسیده اند! قیمت ارز دیجیتال BTC در یک روز اخیر 7% و در یک هفته گذشته 3% کاهش داشته است. بالاترین قیمت تاریخی یا ATH آن 64,863 دلار و پایین ترین قیمت این ارز در یک سال اخیر 9,088 دلار بوده است.

جالب است بدانید که در سال 2020 قیمت بیت کوین به 3 هزار دلار رسید. این امر سرمایه گذاران را دچار نگرانی کرد. عده ای فکر می کردند که دیگر کار بیت کوین تمام است. اما جهش خیره کننده ارز دیجیتال بیت کوین در یک سال اخیر، قیمت آن را بیش از 20 برابر کرد!

برخی از تلحیل گران اعتقاد دارند که قیمت بیت کوین تا سال 2029 میلادی معادل 10 هزار انس طلا خواهد بود. در نگاه کوتاه مدت هم سودهای کلانی برای این ارز پیش بینی شده است. اعداد مختلفی برای پیش بینی قیمت ارز دیجیتال بیت کوین تا پایان سال میلادی ارائه شده اند. با این حال، اکنون که در نیمه های سال 2023 قرار داریم، BTC با اوج قیمتی خود فاصله زیادی دارد.

 

چگونه بیت کوین را معامله کنیم؟

نمودار ارز دیجیتال بیت کوین هم مانند سایر نمودارها، همواره با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است. نکته مهم در اینجا روند کلی است. اگر تخصص یا علاقه یا وقت کافی برای نوسان گیری و معاملات روزانه ی پیوسته ندارید، نیازی نیست که نگران نوسانات لحظه ای و روزانه ارزها باشید. نه تنها ارز دیجیتال بیت کوین بلکه سایر ارزهای دیجیتال هم، به طور کلی دچار نوسانات زیادی می شوند. این موضوع برای نوسان گیرهای حرفه ای بسیار اهمیت دارد. کسی که می خواهد در بلند مدت از سود خود استفاده کند، بهتر است که درگیر روند کوتاه مدت نشود.

 

مقایسه BTC و آلت کوین ها

 

مقایسه بیت کوین با آلت کوین ها

آلت کوین ها جانشینان بیت کوین بزرگ هستند. این رمز ارزها تعداد بسیار زیادی دارند و برای جانشینی بیت کوین به وجود آمده اند. از قدیمی ترین آلت کوین های محبوب می توان لایت کوین (LTC) و ریپل (XRP) را نام برد. لایت کوین در سال 2011 توسط چارلی لی به وجود آمد و به نسخه 4 برابری بیت کوین تبدیل شد. سرعت تشکیل بلاک ها و میزان عرضه لایت کوین 4 برابر BTC می باشد. توکن XRP هم یکی از خدمات شرکت آمریکایی ریپل است که در سال 2012 به وجود آمد. برویم سراغ گزینه های دیگر…

 

مقایسه بیت کوین با مونرو (XMR)

مونرو یکی از آلت کوین هایی است که از نظر میزان عرضه به بیت کوین نزدیک می باشد. میزان کوین های مونرو (XMR) از BTC کمتر است. تعداد کل مونرو موجود در شبکه 18 میلیون است که بخش عمده آن استخراج شده است. فرایند استخراج این دو ارز هم مشابه است و هر دو از الگوریتم PoW استفاده می کنند. امنیت شبکه مونرو، به دلیل قابلیت تراکنش های غیرقابل رهگیری یا به اصطلاح پیگیر گریز بسیار بالاتر است. به حدی که سال گذشته برای هک کردن شبکه مونرو جایزه گذاشته شد! مقاله آن را می توانید در پست های پیشین بلاگ بخوانید.

 

مقایسه بیت کوین با زی کش (ZEC)

زی کش که در قسمت فورک ها درباره آن صحبت کردیم، در رتبه 61 بازار قرار دارد. ارز دیجیتال شبکه آن با نماد ZEC نشان داده می شود و مقدار عرضه آن با BTC برابر است. تا سال 2018، هیجان زیادی در بازار زی کش دیده می شد و قیمت آن رشد بسیار بالایی داشت. پس از اتمام عرضه اولیه سکه یا ICO آن، این هیجان رفته رفته کاهش یافت. زی کش هم قابلیت هایی شبیه مونرو دارد و سعی کرده امنیت شبکه خود را نسبت به بیت کوین افزایش دهد. اختلاف این دو ارز در حال حاضر 60 رتبه است و ارزش بازار و قیمت آن ها قابل مقایسه نیست.

 

مقایسه بیت کوین با دوج کوین (DOGE)

دوج کوین مشهور ترین میم کوین بازار رمز ارزها است. این روزها خانواده میم کوین در بازار کریپتوکارنسی طرفدارهای زیادی پیدا کرده است. با رشد قیمت های خیره کننده دوج کوین و شیبا اینو (SHIB)، افراد زیادی به سمت این ارزها هجوم آوردند. طبق ادعای خنده دار ایلان ماسک، دوج کوین جای بیت کوین را خواهد گرفت! ایلان ماسک بزرگ ترین حامی و دلیل رشد دوج کوین در چند ماه اخیر بود. با حمایتی که خالق بایننس کوین (BNB) یعنی چانگ پنگ ژائو (CZ) از بیت کوین کرد، ارزش توئیت ها و مصاحبه های ایلان ماسک هم تقریبا به 0 رسید.

معمولا در بازار کریپتوکارنسی به ارزهایی که بدون بنیاد قوی و پشتوانه، رشد مقطعی بسیار زیادی را تجربه می کنند شت کوین می گویند. شت کوین ها پس از اتمام رشد، ذره ذره محو می شوند و به همان میزان که سود داده اند، ضرر می رسانند. به همین میزان سرمایه گذاری در آن ها ریسک بسیار بالایی دارد و فقط برای بازه های زمانی کوتاه مناسب هستند. بهتر است بعد از دریافت یک سود معقول، از بازار آن ها خارج شوید و به سمت ارزهای قوی بنیاد بروید.

 

رقبای بیت کوین

 

رقبای بیت کوین

معمولا تحلیل گران و سرمایه گذاران بازار کریپتوکارنسی نمی توانند برای بیت کوین رقیبی در نظر بگیرند. اگر هم قرار باشد که ارزش یک رمز ارز به ارزش بازار BTC برسد و از آن بیشتر شود، گزینه ای غیر از اتریوم مطرح نمی شود. گرچه ریپل هم، همچنان درگیر دادگاه خود با کمیسیون بورس آمریکا می باشد. اگر این دادگاه به نفع ریپل تمام شود، به احتمال زیاد پروازی طولانی در انتظار این شرکت و رمز ارز آن یعنی توکن XRP خواهد بود.

 

ارز دیجیتال اتریوم (ETH)

اتریوم (ETH) را می توان بزرگ ترین رقیب BTC دانست. رمز ارز اتر که متعلق به شبکه اتریوم است، در سال 2015 به طور رسمی و گسترده فعالیت خود را در بازار آغاز کرد. این ارز دیجیتال توسط ویتالیک بوترین ظهور پیدا کرد و کوچک ترین واحد آن ویتالیک نام گرفت. کوچک ترین واحد بیت کوین ساتوشی می باشد. اتریوم تنها رمز ارزی است که پیش بینی می شود بتواند در سال های آینده از بیت کوین پیشی بگیرد. این امر هم در گرو اقدامات توسعه دهندگان آن، برای عرضه اتریوم 2.0 می باشد. در اتریوم 2.0 احتمالا اتفاقاتی خواهد افتاد که ارزش بازار اتریوم را چند برابر کند! برای خرید اتریوم می توانید به صفخه مربوطه مراجعه کتید و خرید خود را انجام دهید.

 

خرید بیت کوین

 

خرید ارز دیجیتال بیت کوین

صرافی ارز دیجیتال می تواند بهترین منبع شما برای خرید بیت کوین و سایر رمز ارزها باشد. بیت ایمن سریع ترین و امن ترین صرافی ارز دیجیتال در ایران است که BTC و 28 ارز دیجیتال دیگر را پشتیبانی می کند. با انجام ثبت نام و احراز هویت در صرافی بیت ایمن، می توانید این 29 رمز ارز را خرید و فروش کنید. تمامی ارزهایی که در این مقاله نام بردیم؛ از جمله بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، بیت کوین کش، زی کش، دش، مونرو، اتریوم کلاسیک، دوج کوین، شیبا و ریپل، در سبد ارزی بیت ایمن قرار دارند. علاوه بر این ها رمز ارزهایی مانند کاردانو (ADA) و پولکادات (DOT) و چندین ارز دیگر را هم می توانید در بیت ایمن معامله کنید.

در این صرافی می توانید با کم ترین کارمزد و با دو ارز تومان و تتر، کوین های خود را خرید و فروش کنید. دارایی های دیجیتال شما پس از خرید، به کیف پول 3 امضایی که بیت ایمن در اختیارتان قرار می دهد واریز می شود. می توانید آن ها را در هر کیف پولی که می خواهید ذخیره کنید.

 

کیف پول های بیت کوین چیست؟

می توان گفت که تقریبا تمامی کیف پول های دیجیتال، پذیرای بیت کوین هستند. از طرفی کیف پول مجازی بیت ایمن هم قابلیت اتصال به تمامی کیف پول های دیجیتالی را دارد. پس کافی است که یک کیف پول دیجیتالی تهیه کنید و کوین های خود را از داخل صرافی به آن انتقال دهید. اگر تا به حال این کار را انجام نداده اید و نیاز به کمک دارید، از طریق پنل پشتیبانی سایت، با تیم پشتیبانی ارتباط برقرار کنید تا به شما کمک کنند. همه کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری می توانند به کیف پول مجازی بیت ایمن وصل شوند. توجه داشته باشید که اگر می خواهید کیف پول سخت افزاری تهیه کنید، باید از یک شرکت معتبر آن را بخرید.

بیت ایمن با بهترین امکانات و ارائه رایگان آن ها، بهترین مرجع خرید و فروش بیت کوین و سایر رمز ارزها در ایران می باشد. با انجام ثبت نام و احراز هویت در این صرافی، فعالیت خود در بازار ارز دیجیتال را بدون نگرانی آغاز کنید.

 

تولید بیت کوین با ماینر

ماینر بیت کوین چیست و چه کاری انجام می دهد؟

فرآیند تولید ارز دیجیتال بیت کوین، توسط دستگاه های استخراج کننده یا به اصطلاح ماینر انجام می شود. ماینرها دستگاه هایی هستند که پرداشگر فوق العاده قدرتمندی دارند. این دستگاه ها، قدرت پردازشگر خود را در اختیار شبکه بیت کوین می گذارند. با انجام این کار، پردازشگر ماینر، در تایید تراکنش ها و حفظ امنیت آن ها سهیم می شود. علاوه بر این بیت کوین های جدید استخراج می شوند. ماینرها در ازای این کار، ارز دیجیتال بیت کوین پاداش می گیرند.

در چند سال اخیر و با شناخته تر شدن ارز دیجیتال بیت کوین در ایران، موج عظیمی به سمت ماینرها شکل گرفت. در واقع ماینر به دلیل مصرف برق بسیار بالا، نمی تواند مناسب نگهداری در منزل باشد. از طرفی مسئولین مربوطه نیز، استفاده از ماینرهای قاچاقی را ممنوع کرده اند. ایران به دلیل منابع برق غنی، می تواند از ماینینگ استفاده های مناسبی جهت ارتقاء اقتصاد خود کند. این به نوعی می تواند راهی برای دور زدن تحریم ها و تزریق سرمایه به کشور هم باشد.

 

آیا بیت کوین رایگان واقعی است؟

در این سال ها، افراد و مؤسسات زیادی ادعا کردند که بیت کوین رایگان عرضه می کنند. ابتدای پیدایش ارز دیجیتال بیت کوین، توسعه دهندگان این شبکه جهت افزایش شهرت آن، به آن ها بیت کوین رایگان می دادند. با افزایش قیمت ارز دیجیتال بیت کوین دیگر خبری از این بخشش ها نبود. از آن پس این جمله تبدیل به روشی برای کلاهبرداری شد. اکنون نرم افزارها و سایت های بسیاری هستند که ادعا می کنند بیت کوین را رایگان می فروشند.

این ادعا یا رسماً صحت ندارد و روشی برای کلاهبرداری است و یا به امتحانش نمی ارزد. حتی در صورت واقعی بودن این امر، شما باید زمان زیادی را صرف کنید. به طور مثال یکی از این برنامه ها از شما می خواهد که روی یک دکمه یا تبلیغ کلیک کنید تا در ازای هر بار کلیک مقداری ارز دیجیتال بیت کوین به دست آورید. فرض کنید شما با هر کلیک 0.001 دلار به دست آورید. یعنی با هزار بار کلیک که احتمالاً بین هر کدام حداقل چند ثانیه فاصله باشد، شما 1 دلار به دست می آورید.

بهترین راه به دست آوردن Bitcoin

شاید بگویید که خب یک دلار هم برای یک روز فعالیت ساده و بی دردسر خوب است. اما شرکت مقصد به این راحتی تسلیم شما نمی شود! معمولاً در این موارد برنامه یک حد مشخصی را برای دریافت شما مشخص می کند. به طور مثال حداقل میزان برداشت 20 دلار.

اول اینکه 20 دلار در برابر بیت کوین 60 هزار دلاری رقمی خنده دار است. مورد دوم این است که برای دریافت این مبلغ باید 20 هزار بار با فاصله ی مثلا 1 دقیقه کلیک کنید. این یعنی 20 هزار دقیقه! علاوه بر این بعد از چند روز انجام این کار و رسیدن به این کف، به احتمال زیاد با پیام های ناخوشایندی مواجه می شوید. این پیام ها به هر بهانه ای شما را از برداشت 20 دلارتان منع می کنند و به شما این اجازه را نمی دهند.

اگر وقت و حوصله این کار را داشته باشید، امتحانش ضرر ندارد. اما پیشنهاد ما به شما خرید بیت کوین از صرافی آنلاین است که بسیار راخت تر و مطمئن تر صورت می گیرد.

 

پیوند بیت کوین با دیگر رمز ارزها

پیوند طلای دیجیتال با دیگر رمز ارزها

پس از ارز دیجیتال بیت کوین، ارزهای دیجیتال زیادی پا به عرصه کریپتوکارنسی گذاشتند. به عموم این ارزها آلت کوین گفته می شود. آلت کوین ها جهت بهبود ایرادات ارز دیجیتال بیت کوین و افزودن قابلیت های جانبی به کارکرد آن به وجود آمدند. دو نمونه از این رمز ارزها لایت کوین و بیت کوش کش نام دارند. از نام آن ها پیدا است که احتمالاً پیوندی با ارز دیجیتال بیت کوین دارند. به نظر شما این پیوند چیست؟!

لایت کوین در واقع به جهت بهبود کارکرد برادر بزرگ تر خود یعنی بیت کوین به وجود آمد. این اتفاق در سال 2011 و توسط فردی به نام چارلی لی افتاد. چارلی ارزی را به وجود آورد که میزان عرضه کلی آن چهار برابر ارز دیجیتال بیت کوین است. این موضوع نوید افزایش قیمت لایت کوین تا دستیابی به یک چهارم قیمت بیت کوین را می دهد! مقدار کل لایت کوین در نهایت به 84 میلیون می رسد که این رقم 4 برابر بیت کوین است. لایت کوین سرعت بالاتری در تایید تراکنش ها دارد و بلاک های آن هر 2.5 دقیقه یک بار پر می شوند. نماد لایت کوین در بازار کریپتوکارنسی LTC است.

بیت کوین کش از دیگر ارزهایی است که برای رفع مشکلات عمده ارز دیجیتال بیت کوین به وجود آمد. ارز دیجیتال بیت کوین کش با نماد BCH نشان می دهند. این ارز به نوعی یک فورک از بیت کوین است. هدف این ارز استفاده در پرداخت های روزانه و داشتن عملکردی مانند پول های کاغذی است.

 

رهبری دیگر رمز ارزها

ارز دیجیتال بیت کوین به نوعی رهبر و فرمانده دیگر ارزهای دیجیتال است. این ارز با رفتارهای خود، به نوعی به رمز ارزهای دیگر قاعده بازی را یاد می دهد. چندی پیش عکسی منتشر شد که در آن، ارز دیجیتال بیت کوین مانند کودکی بود که در برابر بزرگان صنعت در سطح بین الملل، شطرنج بازی می کرد. این عکس جدا از جنبه طنز بودن، به چند نکته مهم اشاره دارد. یکی از این موارد قدرت بیت کوین است.

ارز دیجیتال بیت کوین تا کنون مخالفان زیادی داشته و افراد زیادی مشتاق نابودی سریع تر آن بوده اند. بسیاری از تحلیل گران اقتصادی و سرمایه گذاران، بازار ارز دیجیتال بیت کوین را حباب خطاب کرده بودند. دلیل این تشبیه محو شدن آن ها پس از یک دوره کوتاه است. حباب به شکل زیبا و جذابی به وجود می آید اما به سرعت هم از بین می رود.

به همین شکل این دسته از افراد، اعتقاد داشتند که بیت کوین قرار است پس از چندی خود نمایی، از بین برود. اما ارز دیجیتال بیت کوین با رشد روز افزون خود نظر آن ها را تغییر داد. هنگامی که بزرگ ترین مؤسسات در سطح بین الملل به سمت بیت کوین دست دوستی دراز کردند، اعتبار و قدرت این ارز بیش از پیش شد.

مالیات بیت کوین

پس از طرح مسئله اخذ مالیات از شرکت های طرفدار بیت کوین، روند نزولی کوتاه مدتی برای بیت کوین شکل گرفت. کاهش قیمت شدید ارز دیجیتال بیت کوین در پایان کندل هفتگی، بسیاری از سرمایه گذاران را نگران کرد. عده ای تصور کردند که دوران ارز دیجیتال بیت کوین به سر آمده و دیگر وقت خداحافظی با این ارز است. اما بیت کوین مجدداً برخاست و به راه خود ادامه داد. امنیت و اعتبار بیت کوین به خوبی توانسته ضعف های آن را بپوشاند. در بخش بعد به این ضعف ها اشاره خواهیم کرد.

 

معایب ارز دیجیتال بیت کوین

معایب ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟

هر چیزی در این دنیا، در کنار مزایایی که دارد، معایبی هم دارد. ارز دیجیتال بیت کوین هم از این قاعده مستثنی نیست. سرعت تایید پایین تراکنش ها یکی از این ایرادات است. رمز ارزهایی که در جهت بهبود کارکرد آن ایجاد شدند، معمولاً سعی کردند که این مشکل را حل کنند و سرعت انجام و تایید تراکنش خود را نسبت به ارز دیجیتال بیت کوین افزایش بدهند. که برخی از آن ها موفق هم شدند.

لایت کوین یکی از آن ها بود. همانطور که در بخش های قبل هم اشاره کردیم، لایت کوین هر 2.5 دقیقه یک بار بلاک های حاوی اطلاعات تراکنش ها را با خود می برد و به بلاک های قبلی اضافه می کند. زنجیره این بلاک ها در کنار هم بلاکچین را تشکیل می دهد که خانه اول ارزهای دیجیتال است.

علاوه بر سرعت مسائل دیگری هم در اینجا مطرح هستند. یکی از آن ها کارمزد بالای شبکه بیت کوین است. برای انجام تراکنش با ارز دیجیتال بیت کوین باید کارمزد بسیار بالایی پرداخت. این عامل موجب می شود که نتوانیم از آن در پرداخت های کوچک و روزمره استفاده کنیم.

کوین ها و توکن های دیگری هستند که این کار را با کارمزد بسیار پایین تر انجام می دهند. تمرکز استخرهای بیت کوین هم دیگر عیب آن است. پس چرا اغلب سرمایه گذاران، ارز دیجیتال بیت کوین را انتخاب می کنند و ارزش آن بیشتر است؟ در بخش بعد به پاسخ این سؤال می پردازیم.

 

مزایای بیت کوین

مزایای بیت کوین چیست؟

ارز دیجیتال BTC، از امنیت فوق العاده بالایی برخوردار است. علاوه بر این، ارز دیجیتال بیت کوین قابلیت جعل و واسطه گرایی را در شبکه خود کاملاً از بین برد. در واقع دابل اسپندینگ در بیت کوین وجود ندارد. دابل اسپندینگ (Double-Spending)، حالتی است که در آن، با یک میزان ارز، دو بار خرید می کنید. برای شفاف سازی بهتر به این مثال توجه کنید.

فرض کنید شما به سوپر مارکت رفتید و قصد دارید با 10 هزار تومان یک چیپس بخرید. شما پس از خرید چیپس 10 هزار تومان به مغازه دار می دهید و خریدتان انجام می شود. حال قصد دارید که با همان 10 هزار تومان دوباره خرید کنید. این امکان برای شما وجود ندارد که با یک پول دو بار خرید کنید. مگر به زور و با توصل به خشونت!

در شبکه بیت کوین هم این امکان وجود ندارد؛ حتی به زور! بیت کوین بر خلاف پول های کاغذی جعل را از بین برد و نمی توانید با بیت کوین تقلبی در شبکه تراکنش کنید. از آن گذشته، این ارز با امنیت بسیار بالا، از هک و سرقت دارایی شما جلوگیری می کند. از دیگر دلایل افزاینده بر اعتبار بیت کوین، قدمت آن و اعتمادی است که پشتوانه ی این ارز دیجیتال می باشد. در این سال ها بیت کوین به خوبی توانست اعتماد سازی کند و سرمایه گذاران را از کارکرد بهینه شبکه خود مطمئن سازد.

 

میزان عرضه بیت کوین

میزان ارز دیجیتال بیت کوین موجود هم از دلایل ارزشمندی آن است. بیت کوین بر خلاف پول های کاغذی یا برخی ارزهای دیجیتال دیگر، میزان سکه مشخصی دارد. در ارزهای فیات (دلار، یورو، یوان، ین و…)، وابستگی به دولت و تمرکز، باعث می شود که عده ای خاصی در میزان تولید آن ها تصمیم گیری کنند. حتی اگر مردم مخالف انجام این کار باشند هم با تصمیم رؤسا این امر امکان پذیر است.

برای مثال کشور ونزؤلا پس از رویارویی با یک بحران اقتصادی، جهت رفع آن سیاست بدی را اتخاذ کرد. مسئولین این کشور تصمیم گرفتند با افزایش حجم نقدینگی و چاپ بی رویه پول، این بحران را جبران کنند. نتیجه چه شد؟ تورمی جبران ناپذیر که اقتصاد این کشور را به طور کلی فلج کرد!

اما در شبکه بیت کوین میزان تولید حجم مشخصی دارد. کل ارز دیجیتال بیت کوین موجود و قابل استخراج در شبکه 21 میلیون کوین می باشد. این کمیابی از دلایل دیگر تشبیه ارز دیجیتال بیت کوین به طلا و ارزشمندی آن است. حدود 19 میلیون از کل بیت کوین موجود در حال گردش است و فقط 2 میلیون کوین دیگر می تواند استخراج شود. در صورت پایان این مقدار، هیچ قدرتی قادر به چاپ بی رویه ارز دیجیتال بیت کوین نمی باشد و مقدار این کوین ثابت خواهد ماند.

 

آیا برای خرید بیت کوین دیر است؟

همانطور که در یکی از تحلیل های ابتدای مقاله اشاره شد، ممکن است قیمت بیت کوین تا سال 2029 میلادی معادل 10 هزار انس طلا باشد! در صورت صحت این خبر، در می یابید که هنوز هم برای خرید بیت کوین دیر نیست. سرمایه گذاران زیادی در مبالغ بسیار پایین تر ترسیدند و از بازار خارج شدند و یا اعتماد نکردند و به آن وارد نشدند. نتیجه ای که حاصل شد تنها حسرت آنان بود. اما در نهایت هر کسی مسئول انتخاب خودش است و باید آن را بپزیرد. هدف ما آموزش و کمک به شما می باشد اما تصمیم نهایی با خود شما است.

شما باید سعی کنید که با افزایش اطلاعات خود درباره ارز دیجیتال بیت کوین، تصمیم بهتری برای خرید آن بگیرید. امکان خرید بیت کوین با بهترین قیمت در صرافی ارز دیجیتال بیت ایمن وجود دارد. همین حالا با ثبت نام و ورود به حساب کاربری خود در صرافی آنلاین بیت ایمن، می توانید سفارش خرید ارز دیجیتال بیت کوین را به سادگی ثبت کنید.

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها