بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره بیت کوین (BTC)

تا کنون 13 سال از پیدایش پول دیجیتال، رمز ارز، کریپتوکارنسی، ارز رمزپایه یا همان ارز دیجیتال می گذرد. همه این عبارت برای توصیف یک مفهوم به کار می روند که معمولا در بین مردم به ارز دیجیتال مشهور است. عبارت اصلی آن Crypto Currency می باشد که در نزدیک ترین حالت، رمز ارز ترجمه می شود. این عبارت برای توصیف ارزهایی به کار می رود که با استفاده از الگوریتم های پیچیده ریاضی به وجود آمده اند. از آن جایی که این ارزها بدون دخالت انسان رمزگذاری می شوند، نفوذ به سیستم آن ها هم تقریبا کاری غیرممکن است. به همین دلیل رمز ارزها به عنوان یک گزینه بسیار امن برای پرداخت به شمار می روند. بیت کوین اولین ارز رمزپایه است.

بیت کوین چیست؟

ارز دیجیتال بیت کوین اولین و معروف ترین و با ارزش ترین رمز ارز موجود در بازار کریپتوکارنسی است. این کوین، در سال 2008 و توسط فرد یا افرادی به نام ساتوشی ناکاموتو ساخته شد. با توجه به سیستم منظم و حیرت انگیز بیت کوین، بعید به نظر می رسد که ساخت آن کار یک نفر باشد. به همین خاطر بیشتر فعالان بازار رمز ارز، ساتوشی را یک گروه یا سازمان می دانند. ساتوشی ناکاموتو یک هویت مستعار است و یک نام حقیقی نمی باشد. به هر حال، خلق بیت کوین توسط این هویت انجام شده است. بیت کوین یک سیستم پرداخت همتا به همتا می باشد که با حذف واسطه ها و روش های متمرکز، دنیای اقتصاد را زیر و رو کرده است.

علاوه بر این، سرعت و امنیت این شبکه نسبت به سیستم های سنتی بسیار بالا بود. شما می توانید با بیت کوین در هر ساعت از شبانه روز، تراکنش های خودتان را انجام دهید. این کار در مقایسه با روش های رایج، بسیار ارزان تر و سریع تر و امن تر است. در کنار این ویژگی های فوق العاده، غیر قابل جعل بودن و جلوگیری از تورم هم در این شبکه مشاهده می شود. با این حال، ایراداتی هم در آن وجود داشته و دارد که به مرور زمان بهبود می یابند. فورک های بیت کوین، اتفاقاتی بودند که به همین منظور رقم خوردند.

تاریخچه بیت کوین

اولین و معروف ترین و با ارزش ترین ارز دیجیتال بیت کوین نام دارد. بیت کوین یک سیستم همتا به همتا و بدون واسطه، غیر متمرکز، امن و سریع برای انجام تراکنش های مستقیم است. این روزها کمتر کسی نام ارز دیجیتال بیت کوین را نشنیده است. در اخبار و تلویزیون و شبکه های مجازی همه جا صحبت از ارز دیجیتال بیت کوین است. علاوه بر بیت کوین هزاران رمز ارز دیگر هم ساخته شدند که هیچگاه به این حجم از شهرت نرسیدند. یکی از این ارزها اتریوم است.

بیت کوین را پادشاه ارزهای دیجیتال و اتریوم را ملکه آن می خوانند. بیت کوین لقب دیگری هم دارد. با توجه به رنگ لوگوی بیت کوین و ارزش بسیار بالای این کوین، به آن طلای دیجیتالی هم گفته می شود. اما ارزش بیت کوین می تواند از طلا هم بیشتر باشد.

ارز دیجیتال بیت کوین در سال 2008 به کمک فناوری بلاکچین پدید آمد. ساتوشی ناکاموتو پدیدآورنده این ارز بود. ساتوشی هیچگاه هویت حقیقی خود را فاش نکرد. عده ای اعتقاد دارند که سازنده رمز ارز مونرو هم همین فرد می باشد. در طول این سال ها چند نفر خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کردند. اما هنوز ساتوشی واقعی خود را نشان نداده است.

بیت کوین در چه سالی معروف شد؟

شهرت بیت کوین در چند دوره زمانی مختلف به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرد. این ارز دیجیتال در سال های 2009، 2010، 2013، 2018 و 2020 همزمان با رشد قیمت های مکرر خود، طرفداران بیشتری هم به دست آورد. به این ترتیب هر روز افراد بیشتری با بیت کوین آشنا می شوند و شهرت این ارز دیجیتال افزایش می یابد. با نگاهی به تاریخ های فوق، در می یابید که افزایش قیمت بیت کوین تقریبا با افزایش قیمت های تاریخی یا اتفاقات مهم پیرامون آن نیز تناسب دارد. یکی از دلایل این اتفاق، مسئله هاوینگ بیت کوین است که در سال های 2012، 2016 و 2020 رخ داد. این چرخه همچنان ادامه دارد و هاوینگ بعدی بیت کوین نیز در سال 2024 اتفاق می افتد.

 

فورک های بیت کوین

 

فورک های بیت کوین

همانطور که گفتیم، در شبکه بیت کوین ایراداتی به چشم می خورد که همواره اصلاح می شوند. این اصلاحات نمی توانند به صورت یک آپدیت ساده انجام شوند و پیچیدگی زیادی دارند. به همین منظور، در پی آن ها سافت فورک (Soft Fork) و هارد فورک (Hard Fork) اتفاق می افتد. هارد فورک ها گاهی منجر به پیدایش کوین های جدید می شوند. هدف از انجام این فورک ها، بهبود قابلیت های شبکه و رفع نواقص آن است. ایرادات عمده ای که در بیت کوین مشاهده می شوند؛ سرعت، مقیاس پذیری، کارمزد بالا و تمرکز استخرها می باشد. دو تا از هارد فورک های معروفی که به منظور رفع این مشکلات روی این شبکه انجام شدند، کوین های بیت کوین کش (BCH) و زی کش (ZEC) را پدید آوردند.

ارز دیجیتال BCH

این رمز ارز و شبکه آن به منظور رفع مشکل مقیاس پذیری بیت کوین به وجود آمدند. بلاک های ذخیره کننده اطلاعات تراکنش ها در شبکه بیت کوین، حجمی 1 مگابایتی دارند. در صورتی که این مقدار برای شبکه بیت کوین کش، معادل 32 مگابایت می باشد! افزایش حجمی که در این هارد فورک انجام شده است، باعث می شود که ترافیک تراکنش کاهش یابد. در پی این اتفاق، کارمزدهای پرداختی هم کمتر می شود و تراکنش ها سریع تر انجام می شوند. در مقالات قبلی، ارز دیجیتال BCH را به طور کامل معرفی و تحلیل کرده ایم. برای آشنایی بیشتر با این ارز دیجیتال می توانید مقالات مربوط به آن را در دسته معرفی ارز دیجیتال و تحلیل بیت کوین کش مطالعه کنید. برای خرید بیت کوین کش می توانید به صفحه مورد نظر مراحعه کنید.

ارز دیجیتال ZEC

رمز ارز ZEC و شبکه آن، یکی از فورک های پر سر و صدای بیت کوین بودند. این شبکه و ارز دیجیتال آن در بدو ورود به بازار، شروعی طوفانی داشتند. با این حال پس از افزایش شهرت، با مانع بزرگ دولت ها مواجه شدند. در واقع زی کش قصد داشت تا تراکنش های بیت کوین را به شکلی محرمانه تر و با امنیت بسیار بالاتر در شبکه خود انجام دهد. به همین دلیل، با استفاده از خاصیت پیگیر گریزی، قابلیت رهگیری تراکنش ها و اطلاعات آن ها را اختیاری کرد. یعنی در شبکه زی کش هم می توان تراکنش ها را به صورت عمومی انجام داد و هم محرمانه. این قابلیت که در شبکه های مونرو و دش هم به چشم می خورند، زی کش را از چشم دولت ها انداخت. برای خرید زی کش می توانید به صفحه مربوطه بروید و خرید خود را انجام دهید.

از آنجایی که چنین ویژگی باعث می شود تمرکز زدایی به طور کامل انجام شود و هیچکس نتواند تراکنش ها را کنترل کند، دولت ها با آن مخالفت کردند و شبکه هایی مانند مونرو و زی کش را تحریم کردند.

به طور کلی هارد فورک عملیاتی است که با هدف ترمیم و بهبود شبکه انجام می شود. در شبکه اتریوم هم می توانیم این فورک ها را ببینیم. بزرگ ترین هارد فورک انجام شده روی شبکه اتریوم، منجر به پدید آمدن شبکه و کوینی جدید به نام اتریوم کلاسیک شد. در واقع اتریوم کلاسیک همان شبکه قدیمی است و اتریوم نام شبکه جدید می باشد. ارز دیجیتال اتریوم یا اتر با نماد ETH و ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک با نماد ETC نشان داده می شوند. در پست های قبلی، تحلیل و معرفی این ارزها انجام شده است.

 

ارز دیجیتال BTC

 

ارز دیجیتال بیت کوین (BTC)

ارز دیجیتال بیت کوین یا BTC که به اشتباه به آن بیت کویین هم گفته می شود، اولین رمز ارزی بود که به وجود آمد. اولین پرداخت به وسیله رمز ارزها هم توسط همین بیت کوین انجام شد. یکی از اولین دارندگان بیت کوین حدود 10 سال پیش، 2 عدد پیتزا را با پرداخت 10 هزار بیت کوین خرید! حتی فکر کردن به این موضوع هم می تواند آزار دهنده باشد. 10 هزار بیت کوین که هر کدام از آن ها چندین هزار دلار قیمت دارند، با دو عدد پیتزا عوض شوند! پس بگذریم… ولی قبل از این که به سراغ موضوع بعدی برویم، باید بدانید که اگر این اتفاق نمی افتاد شاید بیت کوین هیچوقت به اینجا نمی رسید و ارزهای دیجیتال دیگر هم تا این میزان رشد نمی کردند!

ارز دیجیتال BTC مستقیما به شبکه بیت کوین وصل است و از آن تاثیر می پذیرد. این رمز ارز در سال اوایل دهه گذشته میلادی، برای اولین بار مورد معامله قرار گرفت و قیمت آن حدود 0.04 دلار بود. در سال 2013 یک جهش قیمت فوق العاده برای آن اتفاق افتاد و قیمت بیت کوین را به هزار دلار رساند! فرایند هاوینگ بیت کوین هم در رشد قیمت و جلوگیری از تورم در بیت کوین نقش زیادی داشت و باعث رشد قیمت این ارز در بازه های زمانی مختلف و مشخص شد.

 

هاوینگ BTC

 

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ یکی از تدابیر اندیشیده شده توسط ساتوشی ناکاموتو است که تورم بیت کوین را کنترل می کند. این فرایند هر 4 سال یک بار رخ می دهد و باعث نصف شدن عرضه بیت کوین و پاداش استخراج کنندگان آن می شود. به همین دلیل است که دیگر مانند قدیم به استخراج یا ماینینگ این ارز اهمیت داده نمی شود و معمولا سود خرید بیت کوین را بیشتر می دانند. هاوینگ به طور کلی با 3 موضوع استخراج، عرضه و قیمت در شبکه بیت کوین ارتباط دارد. طی این فرایند، پاداش ماینرها نصف قبل می شود و میزان عرضه هم نصف گذشته می شود.

این کار باعث می شود تا حفظ تقاضا و افزایش آن، رشد قیمت را چند برابر کند. عملیات هاوینگ در شبکه های دیگر که هارد فورکی از بیت کوین می باشند هم به چشم می خورد. وقتی که جهش های قیمتی و ثبت ATH های جدید را پس از هاوینگ مشاهده می کنیم، می توانیم تاثیر این اتفاق در قیمت بیت کوین را به وضوح ببینیم. به همین خاطر است که معمولا انتظار می رود در 4 سالی که بین هر هاوینگ فاصله است، یک جهش فوق العاده ی 2 ساله و یک استراحت 2 ساله اتفاق افتد. این سخن به این معنا نیست که دقیقا دو سال پر سود خواهد بود و 2 سال کم سود! منظور این است که در این 4 سال به ترتیب چنین اتفاقاتی رخ می دهد.

رمزنگاری بیت کوین

بیت کوین نوعی ارز رمزنگاری شده است. کلید عمومی بیت کوین (قابل مقایسه با شماره حساب بانکی) به عنوان آدرسی است که به مردم سراسر دنیا منتشر می شود. منظور از کلید خصوصی (قابل مقایسه با رمز کارت بانکی) یک رمز محفوظ و محرمانه است و فقط برای اجازه انتقال بیت کوین استفاده می شود. کلیدهای بیت کوین را نباید با کیف پول بیت کوین اشتباه گرفت! کیف پول یک دستگاه فیزیکی یا دیجیتالی است که تجارت بیت کوین را تسهیل می کند و به کاربران امکان می دهد مالکیت سکه ها را ردیابی کنند. اصطلاح “کیف پول” کمی گمراه کننده است؛ زیرا ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین به این معنی است که هرگز در”کیف پول ذخیره نمی شود بلکه به صورت غیرمتمرکز بر روی بلاکچین قرار دارد و کاملا به صورت مجازی و غیر واقعی است.

بیت کوین چگونه کار می کند

یکی دیگر از ابعاد پاسخ به سوال بیت کوین چیست، پاسخ به چگونگی کارکرد بیت کوین است. بیت کوین یکی از اولین ارزهای دیجیتالی است که از فناوری peer-to-peer برای تسهیل پرداخت های فوری استفاده می کند. افراد و شرکت های مستقلی که قدرت محاسباتی بالایی را دارند و در شبکه بیت کوین شرکت می کنند، از گره ها یا استخراج کنندگان تشکیل می شوند. به استخراج کنندگان بیت کوین به طور معمول ماینر می گویند. انگیزه “ماینرها” یا افرادی که معاملات روی بلاکچین را پردازش می کنند، کسب بیت کوین به عنوان پاداش و کارمزد معاملات است. می توان این ماینرها که در سراسر دنیا وجود دارند را مرجعی غیرمتمرکز به عنوان اعتبار شبکه بیت کوین به حساب آورد.

بیت کوین جدید با نرخ ثابت، اما به صورت دوره ای در حال کاهش است. به طوری که کل عرضه بیت کوین به 21 میلیون می رسد. از ژوئیه سال 2020، تقریباً 3 میلیون بیت کوین قابل استخراج وجود دارد و مابقی در شبکه موجود اند. به این ترتیب بیت کوین (و هر ارز رمزنگاری شده ای که از طریق یک فرآیند مشابه تولید می شود) متفاوت از ارز فیات است.

 

ماینینگ BTC

 

استخراج بیت کوین

دستیابی ارز دیجیتال BTC از 3 راه امکان پذیر است. این راه ها شامل: استخراج، دریافت رایگان و خرید بیت کوین می باشند. اگر بخواهیم مراحل به دست آوردن این رمز ارز را در طول زمان بررسی کنیم، اولین گزینه ما دریافت رایگان BTC خواهد بود. در آن اوایل، افراد زیادی برای معرفی بیت کوین و دعوت بیشتر افراد به حوزه ارز دیجیتال، رمز ارز BTC را به صورت رایگان هدیه یا جایزه می دادند. این کار باعث تشویق افراد جدید به فعالیت در این حوزه می شد. انجام بازی یا دیدن تبلیغ در اپلیکیشن ها و سایت های وابسته به ارز دیجیتال، به شما BTC رایگان می داد.

دریافت بیت کوین رایگان

اکنون هم این اتفاق می افتد اما نه به شکل قبل! در حال حاضر اکثر منابعی که ادعا می کنند به شما BTC رایگان می دهند هدفی غیر از کلاهبرداری ندارند. آن ها اهداف خود را دنبال می کنند و به شما وعده های پوچ می دهند. مثلا یکی از آن ها ممکن است به شما بگوید که با دیدن تبلیغ یا با کلیک کردن روی یک دکمه این هدیه را به شما می دهد. مثلا فرض کنید که به ازای هر کلیک 0.001 دلار به دست آورید. این یعنی باید 1000 کلیک بکنید تا بتوانید یک دلار داشته باشید! کار به همین سادگی هم نیست! معمولا برای شما محدودیت هایی هم گذاشته می شود تا مجبور به ادامه شوید.

به طور مثال بین هر کلیک باید 20 ثانیه صبر کنید. این یعنی 20 هزار ثانیه برای به دست آوردن 1 دلار! آیا حاضرید روزی 15 ساعت کار کنید تا 25 هزار تومان درآمد داشته باشید؟ تازه اگر این درآمد به شما داده شود! بعضی از این سایت ها یا برنامه ها، پس از رسیدن به مقدار کف برداشت که مثلا 20 دلار می باشد، با یک ارور یا باگ با شما خداحافظی می کنند. بنابراین اگر هم این موضوع صحت داشته باشد، به دردسرهایش نمی ارزد… با این حال اگر وقت و حوصله کافی برای انجام این کار را داشته باشید، می توانید امتحان کنید.

ماینینگ BTC

ماینینگ یا همان استخراج، یک فرایند تضمینی است. این یعنی شما قطعا با استخراج BTC به درآمد خواهید رسید. با این حال، همان طور که توضیح دادیم، هاوینگ درآمد شما را هر 4 سال یک بار نصف می کند. از طرفی برای انجام این کار نیاز به مجوز و مصرف برق زیادی دارید. پس از دریافت رایگان بیت کوین، ماینینگ دومین راهی بود که از آن استقبال می شد. استخراج در این شبکه، با کمک الگوریتم اثبات کار یا PoW انجام می شود. این روش باعث مصرف انرژی زیادی می شود و نیاز به دستگاه ماینر دارد. ماینر دو معنی دارد :

  1. کسی که با استفاده از دستگاه های مخصوص ارز دیجیتال استخراج می کند.
  2. دستگاهی که با اتصال به شبکه رمز ارزها، ارز دیجیتال استخراج می کند.

منظور ما از ماینر در این بخش، دستگاه استخراج کننده می باشد. این دستگاه ابتدا به شبکه مورد نظر متصل می شود و سپس با انجام تنظیمات، استخراج را شروع می کند. دستگاه های ماینر مدل های مختلفی دارند که قدرت، اندازه و قیمت آن ها متفاوت است. میزان درآمدی که از ماینینگ خواهید داشت هم دقیقا به نوع دستگاه های شما بستگی دارد.

فواید استخراج ارز دیجیتال

دستگاه های شما هر تعداد که باشند ویژگی های مشترکی دارند. آن ها با استخراج بیت کوین یا دیگر رمز ارزها، ابتدا به شبکه کمک می کنند. در مقابل کمکی که ماینر به شبکه می کند، شبکه هم به آن پاداش می دهد. این پاداش بسته به هر شبکه، متفاوت است. مثلا پاداش استخراج در شبکه بیت کوین، ارز دیجیتال BTC است. این پاداش در شبکه لایت کوین متفاوت است و با ارزش دیجیتال LTC پرداخت می شود. با انجام فرایند استخراج 3 اتفاق در شبکه می افتد :

  1. امنیت شبکه حفظ می شود.
  2. تراکنش های شبکه تایید می شوند.
  3. کوین های جدید استخراج می شوند و بخشی از آن ها به عنوان پاداش به ماینر داده می شود.

با این حال، رفته رفته استقبال از ماینینگ هم کمرنگ شد و ترید به بهترین گزینه تبدیل شد. ترید (Trade) یا معامله بیت کوین و سایر ارز دیجیتال، در حال حاضر بهترین راه داشتن آن ها می باشد. ابتدا آن ها را می خرید و سپس در زمان مناسب می فروشید. باید به مرور زمان توانایی خود در معامله را افزایش دهید تا معاملات پر سودی داشته باشید.

 

قیمت بیت کوین

 

قیمت بیت کوین (BTC)

ارز دیجیتال BTC یا همان بیت کوین، ارزشمند ترین رمز ارز دیجیتال است. قیمت آن در ابتدا کمتر از 0.05 دلار بوده و چند ماه پیش به 64 هزار دلار رسیده است! این رشد بی نظیر در طول 10 سال، بیت کوین را به پرسود ترین دارایی دهه اخیر تبدیل کرده است! در این مدت هیچ سرمایه ای در جهان نتوانسته اندازه بیت کوین سوددهی داشته باشد. قیمت آن در حال حاضر 32,563 دلار می باشد که حدودا نصف ATH یا بالاترین قیمت تاریخی BTC است. جایگاه بیت کوین در این بازار سال ها است که تغییری نمی کند. هیچ دارایی دیجیتالی تا کنون نتوانسته BTC را از صدر بازار کریپتوکارنسی پایین آورد.

با ورود به بازار اولین نامی که مشاهده می کنید BTC است. این رمز ارز در جمع 10 دارایی برتر جهان قرار دارد و ارزش بازار آن بیش از 610 میلیارد دلار است! میزان کل بیت کوین موجود و قابل استخراج 21 میلیون کوین است که ارزش آن را دو چندان می کند. چنین مقدار عرضه کمی، قدرت این شبکه را بسیار افزایش می دهد. البته شبکه های دیگری هم هستند که عرضه کمی دارند اما هیچ کدام از آن ها به چنین موفقیتی نرسیده اند! قیمت ارز دیجیتال BTC در یک روز اخیر 7% و در یک هفته گذشته 3% کاهش داشته است. بالاترین قیمت تاریخی یا ATH آن 64,863 دلار و پایین ترین قیمت این ارز در یک سال اخیر 9,088 دلار بوده است.

جالب است بدانید که در سال 2020 قیمت بیت کوین به 3 هزار دلار رسید. این امر سرمایه گذاران را دچار نگرانی کرد. عده ای فکر می کردند که دیگر کار بیت کوین تمام است. اما جهش خیره کننده ارز دیجیتال بیت کوین در یک سال اخیر، قیمت آن را بیش از 20 برابر کرد!

برخی از تلحیل گران اعتقاد دارند که قیمت بیت کوین تا سال 2029 میلادی معادل 10 هزار انس طلا خواهد بود. در نگاه کوتاه مدت هم سودهای کلانی برای این ارز پیش بینی شده است. اعداد مختلفی برای پیش بینی قیمت ارز دیجیتال بیت کوین تا پایان سال میلادی ارائه شده اند. با این حال، اکنون که در نیمه های سال 2023 قرار داریم، BTC با اوج قیمتی خود فاصله زیادی دارد.

چگونه بیت کوین را معامله کنیم؟

نمودار ارز دیجیتال بیت کوین هم مانند سایر نمودارها، همواره با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است. نکته مهم در اینجا روند کلی است. اگر تخصص یا علاقه یا وقت کافی برای نوسان گیری و معاملات روزانه ی پیوسته ندارید، نیازی نیست که نگران نوسانات لحظه ای و روزانه ارزها باشید. نه تنها ارز دیجیتال بیت کوین بلکه سایر ارزهای دیجیتال هم، به طور کلی دچار نوسانات زیادی می شوند. این موضوع برای نوسان گیرهای حرفه ای بسیار اهمیت دارد. کسی که می خواهد در بلند مدت از سود خود استفاده کند، بهتر است که درگیر روند کوتاه مدت نشود.

 

مقایسه BTC و آلت کوین ها

 

مقایسه بیت کوین با آلت کوین ها

آلت کوین ها جانشینان بیت کوین بزرگ هستند. این رمز ارزها تعداد بسیار زیادی دارند و برای جانشینی بیت کوین به وجود آمده اند. از قدیمی ترین آلت کوین های محبوب می توان لایت کوین (LTC) و ریپل (XRP) را نام برد. لایت کوین در سال 2011 توسط چارلی لی به وجود آمد و به نسخه 4 برابری بیت کوین تبدیل شد. سرعت تشکیل بلاک ها و میزان عرضه لایت کوین 4 برابر BTC می باشد. توکن XRP هم یکی از خدمات شرکت آمریکایی ریپل است که در سال 2012 به وجود آمد. برویم سراغ گزینه های دیگر…

مقایسه بیت کوین با مونرو (XMR)

مونرو یکی از آلت کوین هایی است که از نظر میزان عرضه به بیت کوین نزدیک می باشد. میزان کوین های مونرو (XMR) از BTC کمتر است. تعداد کل مونرو موجود در شبکه 18 میلیون است که بخش عمده آن استخراج شده است. فرایند استخراج این دو ارز هم مشابه است و هر دو از الگوریتم PoW استفاده می کنند. امنیت شبکه مونرو، به دلیل قابلیت تراکنش های غیرقابل رهگیری یا به اصطلاح پیگیر گریز بسیار بالاتر است. به حدی که سال گذشته برای هک کردن شبکه مونرو جایزه گذاشته شد! مقاله آن را می توانید در پست های پیشین بلاگ بخوانید.

مقایسه بیت کوین با زی کش (ZEC)

زی کش که در قسمت فورک ها درباره آن صحبت کردیم، در رتبه 61 بازار قرار دارد. ارز دیجیتال شبکه آن با نماد ZEC نشان داده می شود و مقدار عرضه آن با BTC برابر است. تا سال 2018، هیجان زیادی در بازار زی کش دیده می شد و قیمت آن رشد بسیار بالایی داشت. پس از اتمام عرضه اولیه سکه یا ICO آن، این هیجان رفته رفته کاهش یافت. زی کش هم قابلیت هایی شبیه مونرو دارد و سعی کرده امنیت شبکه خود را نسبت به بیت کوین افزایش دهد. اختلاف این دو ارز در حال حاضر 60 رتبه است و ارزش بازار و قیمت آن ها قابل مقایسه نیست.

مقایسه بیت کوین با دوج کوین (DOGE)

دوج کوین مشهور ترین میم کوین بازار رمز ارزها است. این روزها خانواده میم کوین در بازار کریپتوکارنسی طرفدارهای زیادی پیدا کرده است. با رشد قیمت های خیره کننده دوج کوین و شیبا اینو (SHIB)، افراد زیادی به سمت این ارزها هجوم آوردند. طبق ادعای خنده دار ایلان ماسک، دوج کوین جای بیت کوین را خواهد گرفت! ایلان ماسک بزرگ ترین حامی و دلیل رشد دوج کوین در چند ماه اخیر بود. با حمایتی که خالق بایننس کوین (BNB) یعنی چانگ پنگ ژائو (CZ) از بیت کوین کرد، ارزش توئیت ها و مصاحبه های ایلان ماسک هم تقریبا به 0 رسید.

معمولا در بازار کریپتوکارنسی به ارزهایی که بدون بنیاد قوی و پشتوانه، رشد مقطعی بسیار زیادی را تجربه می کنند شت کوین می گویند. شت کوین ها پس از اتمام رشد، ذره ذره محو می شوند و به همان میزان که سود داده اند، ضرر می رسانند. به همین میزان سرمایه گذاری در آن ها ریسک بسیار بالایی دارد و فقط برای بازه های زمانی کوتاه مناسب هستند. بهتر است بعد از دریافت یک سود معقول، از بازار آن ها خارج شوید و به سمت ارزهای قوی بنیاد بروید.

 

رقبای بیت کوین

 

رقبای بیت کوین

معمولا تحلیل گران و سرمایه گذاران بازار کریپتوکارنسی نمی توانند برای بیت کوین رقیبی در نظر بگیرند. اگر هم قرار باشد که ارزش یک رمز ارز به ارزش بازار BTC برسد و از آن بیشتر شود، گزینه ای غیر از اتریوم مطرح نمی شود. گرچه ریپل هم، همچنان درگیر دادگاه خود با کمیسیون بورس آمریکا می باشد. اگر این دادگاه به نفع ریپل تمام شود، به احتمال زیاد پروازی طولانی در انتظار این شرکت و رمز ارز آن یعنی توکن XRP خواهد بود.

ارز دیجیتال اتریوم (ETH)

اتریوم (ETH) را می توان بزرگ ترین رقیب BTC دانست. رمز ارز اتر که متعلق به شبکه اتریوم است، در سال 2015 به طور رسمی و گسترده فعالیت خود را در بازار آغاز کرد. این ارز دیجیتال توسط ویتالیک بوترین ظهور پیدا کرد و کوچک ترین واحد آن ویتالیک نام گرفت. کوچک ترین واحد بیت کوین ساتوشی می باشد. اتریوم تنها رمز ارزی است که پیش بینی می شود بتواند در سال های آینده از بیت کوین پیشی بگیرد. این امر هم در گرو اقدامات توسعه دهندگان آن، برای عرضه اتریوم 2.0 می باشد. در اتریوم 2.0 احتمالا اتفاقاتی خواهد افتاد که ارزش بازار اتریوم را چند برابر کند! برای خرید اتریوم می توانید به صفخه مربوطه مراجعه کتید و خرید خود را انجام دهید.

تحلیل بیت کوین (BTC)

رفتارهای غیرمنتظره بیت کوین در ماه های اخیر، بعضی از سرمایه گذاران را نگران کرده است. عده ای فکر می کنند که بیت کوین دیگر رشد نمی کند و باید از بازار آن خارج شوند. اما BTC مانند شت کوین ها نیست. این ارز به دلیل عرضه پایین، پیوندهای حقوقی قوی، اعتماد 10 ساله مردم، قابلیت های فوق العاده در شبکه و… تا زمان وجود تقاضا، رشد خواهد کرد. در تحلیل تکنیکال و فاندامنتال بیت کوین که در تایم فریم های مختلف (1h, 4h, D, …) انجام می شود، می توانید رفتار این ارز را به خوبی مشاهده کنید. تحلیل ارز دیجیتال BTC در پست بعد، به صورت رایگان در اختیار شما قرار می گیرد.

تحلیل های مربوط به بیت کوین را می توانید در دسته بندی تحلیل بیت کوین مطالعه کنید.

آینده BTC

همان طور که گفتیم، امتداد تقاضا موجب امتداد رشد می شود. از طرفی هاوینگ بیت کوین هم این روند را تضمین می کند. علاوه بر این، اکنون دولت ها در حال روی آوری به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستند. شرکت های بزرگ جهانی هم تا حد زیادی خانواده رمز ارزها را پذیرفته اند. عده ای قیمت بیت کوین تا پایان سال 2021 را بالاتر از 100، 200، 300 و حتی 400 هزار دلار تخمین می زنند! این یعنی رشد 3-13 برابری قیمت BTC در یک بازه 4-5 ماهه! به پیشنهاد تحلیل گران و سرمایه گذاران با سابقه، بهتر است که در قیمت های پایین خرید کنید تا سود بیشتری ببرید. همین حالا هم می تواند فرصت مناسبی برای خرید باشد!

 

خرید بیت کوین

 

خرید ارز دیجیتال بیت کوین

صرافی ارز دیجیتال می تواند بهترین منبع شما برای خرید بیت کوین و سایر رمز ارزها باشد. بیت ایمن سریع ترین و امن ترین صرافی ارز دیجیتال در ایران است که BTC و 28 ارز دیجیتال دیگر را پشتیبانی می کند. با انجام ثبت نام و احراز هویت در صرافی بیت ایمن، می توانید این 29 رمز ارز را خرید و فروش کنید. تمامی ارزهایی که در این مقاله نام بردیم؛ از جمله بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، بیت کوین کش، زی کش، دش، مونرو، اتریوم کلاسیک، دوج کوین، شیبا و ریپل، در سبد ارزی بیت ایمن قرار دارند. علاوه بر این ها رمز ارزهایی مانند کاردانو (ADA) و پولکادات (DOT) و چندین ارز دیگر را هم می توانید در بیت ایمن معامله کنید.

در این صرافی می توانید با کم ترین کارمزد و با دو ارز تومان و تتر، کوین های خود را خرید و فروش کنید. دارایی های دیجیتال شما پس از خرید، به کیف پول 3 امضایی که بیت ایمن در اختیارتان قرار می دهد واریز می شود. می توانید آن ها را در هر کیف پولی که می خواهید ذخیره کنید.

کیف پول های بیت کوین

می توان گفت که تقریبا تمامی کیف پول های دیجیتال، پذیرای بیت کوین هستند. از طرفی کیف پول مجازی بیت ایمن هم قابلیت اتصال به تمامی کیف پول های دیجیتالی را دارد. پس کافی است که یک کیف پول دیجیتالی تهیه کنید و کوین های خود را از داخل صرافی به آن انتقال دهید. اگر تا به حال این کار را انجام نداده اید و نیاز به کمک دارید، از طریق پنل پشتیبانی سایت، با تیم پشتیبانی ارتباط برقرار کنید تا به شما کمک کنند. همه کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری می توانند به کیف پول مجازی بیت ایمن وصل شوند. توجه داشته باشید که اگر می خواهید کیف پول سخت افزاری تهیه کنید، باید از یک شرکت معتبر آن را بخرید.

بیت ایمن با بهترین امکانات و ارائه رایگان آن ها، بهترین مرجع خرید و فروش بیت کوین و سایر رمز ارزها در ایران می باشد. با انجام ثبت نام و احراز هویت در این صرافی، فعالیت خود در بازار ارز دیجیتال را بدون نگرانی آغاز کنید.

تولید بیت کوین با ماینر

ماینر بیت کوین چیست و چه کاری انجام می دهد؟

فرآیند تولید ارز دیجیتال بیت کوین، توسط دستگاه های استخراج کننده یا به اصطلاح ماینر انجام می شود. ماینرها دستگاه هایی هستند که پرداشگر فوق العاده قدرتمندی دارند. این دستگاه ها، قدرت پردازشگر خود را در اختیار شبکه بیت کوین می گذارند. با انجام این کار، پردازشگر ماینر، در تایید تراکنش ها و حفظ امنیت آن ها سهیم می شود. علاوه بر این بیت کوین های جدید استخراج می شوند. ماینرها در ازای این کار، ارز دیجیتال بیت کوین پاداش می گیرند.

در چند سال اخیر و با شناخته تر شدن ارز دیجیتال بیت کوین در ایران، موج عظیمی به سمت ماینرها شکل گرفت. در واقع ماینر به دلیل مصرف برق بسیار بالا، نمی تواند مناسب نگهداری در منزل باشد. از طرفی مسئولین مربوطه نیز، استفاده از ماینرهای قاچاقی را ممنوع کرده اند. ایران به دلیل منابع برق غنی، می تواند از ماینینگ استفاده های مناسبی جهت ارتقاء اقتصاد خود کند. این به نوعی می تواند راهی برای دور زدن تحریم ها و تزریق سرمایه به کشور هم باشد.

آیا بیت کوین رایگان واقعی است؟

در این سال ها، افراد و مؤسسات زیادی ادعا کردند که بیت کوین رایگان عرضه می کنند. ابتدای پیدایش ارز دیجیتال بیت کوین، توسعه دهندگان این شبکه جهت افزایش شهرت آن، به آن ها بیت کوین رایگان می دادند. با افزایش قیمت ارز دیجیتال بیت کوین دیگر خبری از این بخشش ها نبود. از آن پس این جمله تبدیل به روشی برای کلاهبرداری شد. اکنون نرم افزارها و سایت های بسیاری هستند که ادعا می کنند بیت کوین را رایگان می فروشند.

این ادعا یا رسماً صحت ندارد و روشی برای کلاهبرداری است و یا به امتحانش نمی ارزد. حتی در صورت واقعی بودن این امر، شما باید زمان زیادی را صرف کنید. به طور مثال یکی از این برنامه ها از شما می خواهد که روی یک دکمه یا تبلیغ کلیک کنید تا در ازای هر بار کلیک مقداری ارز دیجیتال بیت کوین به دست آورید. فرض کنید شما با هر کلیک 0.001 دلار به دست آورید. یعنی با هزار بار کلیک که احتمالاً بین هر کدام حداقل چند ثانیه فاصله باشد، شما 1 دلار به دست می آورید.

بهترین راه به دست آوردن Bitcoin

شاید بگویید که خب یک دلار هم برای یک روز فعالیت ساده و بی دردسر خوب است. اما شرکت مقصد به این راحتی تسلیم شما نمی شود! معمولاً در این موارد برنامه یک حد مشخصی را برای دریافت شما مشخص می کند. به طور مثال حداقل میزان برداشت 20 دلار.

اول اینکه 20 دلار در برابر بیت کوین 60 هزار دلاری رقمی خنده دار است. مورد دوم این است که برای دریافت این مبلغ باید 20 هزار بار با فاصله ی مثلا 1 دقیقه کلیک کنید. این یعنی 20 هزار دقیقه! علاوه بر این بعد از چند روز انجام این کار و رسیدن به این کف، به احتمال زیاد با پیام های ناخوشایندی مواجه می شوید. این پیام ها به هر بهانه ای شما را از برداشت 20 دلارتان منع می کنند و به شما این اجازه را نمی دهند.

اگر وقت و حوصله این کار را داشته باشید، امتحانش ضرر ندارد. اما پیشنهاد ما به شما خرید بیت کوین از صرافی آنلاین است که بسیار راخت تر و مطمئن تر صورت می گیرد.

پیوند بیت کوین با دیگر رمز ارزها

پیوند طلای دیجیتال با دیگر رمز ارزها

پس از ارز دیجیتال بیت کوین، ارزهای دیجیتال زیادی پا به عرصه کریپتوکارنسی گذاشتند. به عموم این ارزها آلت کوین گفته می شود. آلت کوین ها جهت بهبود ایرادات ارز دیجیتال بیت کوین و افزودن قابلیت های جانبی به کارکرد آن به وجود آمدند. دو نمونه از این رمز ارزها لایت کوین و بیت کوش کش نام دارند. از نام آن ها پیدا است که احتمالاً پیوندی با ارز دیجیتال بیت کوین دارند. به نظر شما این پیوند چیست؟!

لایت کوین در واقع به جهت بهبود کارکرد برادر بزرگ تر خود یعنی بیت کوین به وجود آمد. این اتفاق در سال 2011 و توسط فردی به نام چارلی لی افتاد. چارلی ارزی را به وجود آورد که میزان عرضه کلی آن چهار برابر ارز دیجیتال بیت کوین است. این موضوع نوید افزایش قیمت لایت کوین تا دستیابی به یک چهارم قیمت بیت کوین را می دهد! مقدار کل لایت کوین در نهایت به 84 میلیون می رسد که این رقم 4 برابر بیت کوین است. لایت کوین سرعت بالاتری در تایید تراکنش ها دارد و بلاک های آن هر 2.5 دقیقه یک بار پر می شوند. نماد لایت کوین در بازار کریپتوکارنسی LTC است.

بیت کوین کش از دیگر ارزهایی است که برای رفع مشکلات عمده ارز دیجیتال بیت کوین به وجود آمد. ارز دیجیتال بیت کوین کش با نماد BCH نشان می دهند. این ارز به نوعی یک فورک از بیت کوین است. هدف این ارز استفاده در پرداخت های روزانه و داشتن عملکردی مانند پول های کاغذی است.

رهبری دیگر رمز ارزها

ارز دیجیتال بیت کوین به نوعی رهبر و فرمانده دیگر ارزهای دیجیتال است. این ارز با رفتارهای خود، به نوعی به رمز ارزهای دیگر قاعده بازی را یاد می دهد. چندی پیش عکسی منتشر شد که در آن، ارز دیجیتال بیت کوین مانند کودکی بود که در برابر بزرگان صنعت در سطح بین الملل، شطرنج بازی می کرد. این عکس جدا از جنبه طنز بودن، به چند نکته مهم اشاره دارد. یکی از این موارد قدرت بیت کوین است.

ارز دیجیتال بیت کوین تا کنون مخالفان زیادی داشته و افراد زیادی مشتاق نابودی سریع تر آن بوده اند. بسیاری از تحلیل گران اقتصادی و سرمایه گذاران، بازار ارز دیجیتال بیت کوین را حباب خطاب کرده بودند. دلیل این تشبیه محو شدن آن ها پس از یک دوره کوتاه است. حباب به شکل زیبا و جذابی به وجود می آید اما به سرعت هم از بین می رود.

به همین شکل این دسته از افراد، اعتقاد داشتند که بیت کوین قرار است پس از چندی خود نمایی، از بین برود. اما ارز دیجیتال بیت کوین با رشد روز افزون خود نظر آن ها را تغییر داد. هنگامی که بزرگ ترین مؤسسات در سطح بین الملل به سمت بیت کوین دست دوستی دراز کردند، اعتبار و قدرت این ارز بیش از پیش شد.

مالیات بیت کوین

پس از طرح مسئله اخذ مالیات از شرکت های طرفدار بیت کوین، روند نزولی کوتاه مدتی برای بیت کوین شکل گرفت. کاهش قیمت شدید ارز دیجیتال بیت کوین در پایان کندل هفتگی، بسیاری از سرمایه گذاران را نگران کرد. عده ای تصور کردند که دوران ارز دیجیتال بیت کوین به سر آمده و دیگر وقت خداحافظی با این ارز است. اما بیت کوین مجدداً برخاست و به راه خود ادامه داد. امنیت و اعتبار بیت کوین به خوبی توانسته ضعف های آن را بپوشاند. در بخش بعد به این ضعف ها اشاره خواهیم کرد.

معایب ارز دیجیتال بیت کوین

معایب ارز دیجیتال بیت کوین

هر چیزی در این دنیا، در کنار مزایایی که دارد، معایبی هم دارد. ارز دیجیتال بیت کوین هم از این قاعده مستثنی نیست. سرعت تایید پایین تراکنش ها یکی از این ایرادات است. رمز ارزهایی که در جهت بهبود کارکرد آن ایجاد شدند، معمولاً سعی کردند که این مشکل را حل کنند و سرعت انجام و تایید تراکنش خود را نسبت به ارز دیجیتال بیت کوین افزایش بدهند. که برخی از آن ها موفق هم شدند.

لایت کوین یکی از آن ها بود. همانطور که در بخش های قبل هم اشاره کردیم، لایت کوین هر 2.5 دقیقه یک بار بلاک های حاوی اطلاعات تراکنش ها را با خود می برد و به بلاک های قبلی اضافه می کند. زنجیره این بلاک ها در کنار هم بلاکچین را تشکیل می دهد که خانه اول ارزهای دیجیتال است.

علاوه بر سرعت مسائل دیگری هم در اینجا مطرح هستند. یکی از آن ها کارمزد بالای شبکه بیت کوین است. برای انجام تراکنش با ارز دیجیتال بیت کوین باید کارمزد بسیار بالایی پرداخت. این عامل موجب می شود که نتوانیم از آن در پرداخت های کوچک و روزمره استفاده کنیم.

کوین ها و توکن های دیگری هستند که این کار را با کارمزد بسیار پایین تر انجام می دهند. تمرکز استخرهای بیت کوین هم دیگر عیب آن است. پس چرا اغلب سرمایه گذاران، ارز دیجیتال بیت کوین را انتخاب می کنند و ارزش آن بیشتر است؟ در بخش بعد به پاسخ این سؤال می پردازیم.

مزایای بیت کوین

مزایای بیت کوین

ارز دیجیتال BTC، از امنیت فوق العاده بالایی برخوردار است. علاوه بر این، ارز دیجیتال بیت کوین قابلیت جعل و واسطه گرایی را در شبکه خود کاملاً از بین برد. در واقع دابل اسپندینگ در بیت کوین وجود ندارد. دابل اسپندینگ (Double-Spending)، حالتی است که در آن، با یک میزان ارز، دو بار خرید می کنید. برای شفاف سازی بهتر به این مثال توجه کنید.

فرض کنید شما به سوپر مارکت رفتید و قصد دارید با 10 هزار تومان یک چیپس بخرید. شما پس از خرید چیپس 10 هزار تومان به مغازه دار می دهید و خریدتان انجام می شود. حال قصد دارید که با همان 10 هزار تومان دوباره خرید کنید. این امکان برای شما وجود ندارد که با یک پول دو بار خرید کنید. مگر به زور و با توصل به خشونت!

در شبکه بیت کوین هم این امکان وجود ندارد؛ حتی به زور! بیت کوین بر خلاف پول های کاغذی جعل را از بین برد و نمی توانید با بیت کوین تقلبی در شبکه تراکنش کنید. از آن گذشته، این ارز با امنیت بسیار بالا، از هک و سرقت دارایی شما جلوگیری می کند. از دیگر دلایل افزاینده بر اعتبار بیت کوین، قدمت آن و اعتمادی است که پشتوانه ی این ارز دیجیتال می باشد. در این سال ها بیت کوین به خوبی توانست اعتماد سازی کند و سرمایه گذاران را از کارکرد بهینه شبکه خود مطمئن سازد.

میزان عرضه بیت کوین

میزان ارز دیجیتال بیت کوین موجود هم از دلایل ارزشمندی آن است. بیت کوین بر خلاف پول های کاغذی یا برخی ارزهای دیجیتال دیگر، میزان سکه مشخصی دارد. در ارزهای فیات (دلار، یورو، یوان، ین و…)، وابستگی به دولت و تمرکز، باعث می شود که عده ای خاصی در میزان تولید آن ها تصمیم گیری کنند. حتی اگر مردم مخالف انجام این کار باشند هم با تصمیم رؤسا این امر امکان پذیر است.

برای مثال کشور ونزؤلا پس از رویارویی با یک بحران اقتصادی، جهت رفع آن سیاست بدی را اتخاذ کرد. مسئولین این کشور تصمیم گرفتند با افزایش حجم نقدینگی و چاپ بی رویه پول، این بحران را جبران کنند. نتیجه چه شد؟ تورمی جبران ناپذیر که اقتصاد این کشور را به طور کلی فلج کرد!

اما در شبکه بیت کوین میزان تولید حجم مشخصی دارد. کل ارز دیجیتال بیت کوین موجود و قابل استخراج در شبکه 21 میلیون کوین می باشد. این کمیابی از دلایل دیگر تشبیه ارز دیجیتال بیت کوین به طلا و ارزشمندی آن است. حدود 19 میلیون از کل بیت کوین موجود در حال گردش است و فقط 2 میلیون کوین دیگر می تواند استخراج شود. در صورت پایان این مقدار، هیچ قدرتی قادر به چاپ بی رویه ارز دیجیتال بیت کوین نمی باشد و مقدار این کوین ثابت خواهد ماند.

آیا برای خرید بیت کوین دیر است؟

همانطور که در یکی از تحلیل های ابتدای مقاله اشاره شد، ممکن است قیمت بیت کوین تا سال 2029 میلادی معادل 10 هزار انس طلا باشد! در صورت صحت این خبر، در می یابید که هنوز هم برای خرید بیت کوین دیر نیست. سرمایه گذاران زیادی در مبالغ بسیار پایین تر ترسیدند و از بازار خارج شدند و یا اعتماد نکردند و به آن وارد نشدند. نتیجه ای که حاصل شد تنها حسرت آنان بود. اما در نهایت هر کسی مسئول انتخاب خودش است و باید آن را بپزیرد. هدف ما آموزش و کمک به شما می باشد اما تصمیم نهایی با خود شما است.

شما باید سعی کنید که با افزایش اطلاعات خود درباره ارز دیجیتال بیت کوین، تصمیم بهتری برای خرید آن بگیرید. امکان خرید بیت کوین با بهترین قیمت در صرافی ارز دیجیتال بیت ایمن وجود دارد. همین حالا با ثبت نام و ورود به حساب کاربری خود در صرافی آنلاین بیت ایمن، می توانید سفارش خرید ارز دیجیتال بیت کوین را به سادگی ثبت کنید.

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها