اندیکاتور چیست

اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور چیست و به چه دردی میخورد ؟

اندیکاتور ها نوعی تحلیل هستند. آن ها با استفاده از محاسبات ریاضی بر روی قیمت و حجم معاملات اطلاعات خوبی را استخراج کرده و به نمایش می گذارند. اندیکاتورها شاخص های آماری اند که برای پیش بینی و روند بازار به کار گرفته می شود. به طور کلی اندیکاتور به 2 دسته تقسیم بندی خواهد شد؛ اندیکاتور اقتصادی و اندیکاتور تکنیکال. اکنون به بررسی هر کدام از این اندیکاتور ها خواهیم پرداخت.

  • اندیکاتور اقتصادی (Economic indicators)

اندیکاتور اقتصادی معیار های آماری هستند. آن ها برای اندازه گیری و رشد یا کوچک شدن یک اقتصاد یا بخشی از اقتصاد به کار می روند. اندیکاتورهای اقتصادی در کشور ایران با نام شاخص اقتصادی شناخته می شوند. اندیکاتور اقتصادی برای بینش نسبت به پتانسیل سودآوری آینده مورد استفاده قرار می گیرد. می توان اظهار نظر داشت این اندیکاتور ها برای شناخت پتانسیل سودآوری در یک شرکت در آینده مورد استفاده قرار می گیرد.

  • اندیکاتور تکنیکال (Technical indicator)

اندیکاتورهای تکنیکال در زمینه تحلیل های تکنیکال با استفاده از محاسبات ریاضی که داده های آن از قیمت و حجم معاملا یا بازار بدست می آید، محاسبه و روی نمودار رسم می شود. این اندیکاتورها توسط نرم افزارهای تحلیل تکنیکال رسم می شوند.

عملکرد اندیکاتورها چگونه است؟

  • هشدار

اندیکاتورها در هنگام برگشت یا قبل از برگشت قیمت و تغییر روند بازار هشدار می دهند. این یکی از مهمترین عملکردهای خوب اندیکاتور است.

  • پیش بینی

اندیکاتور ها توانایی پیش بینی روند بازار را دارند. اعتماد به این پیش بینی در دستان خودتان است. اما اندیکاتورها جوانب را بررسی میکنند و بعد پیش بینی می کنند. موضوعی را باید همیشه در نظر داشته باشید! بازارهای مالی همیشه به صورت پیش بینی شده پیش نمی روند. امکان این که خبرها و اتفاقات پر حاشیه تاثیرات خود را بر بازار بگذارد همواره وجود دارد.

  • تایید

دلیل استفاده زیاد از اندیکاتور گرفتن تاییدیه است. اندیکاتور با استفاده از دادهای موجود برای حرکت اقتصادی که شما می خواهید انجام بدهید؛ تاییدیه می دهد.

انواع اندیکاتورها

اندیکاتورها از لحاظ نوع حرکت و رفتار به 2 دسته Leading Indicators و Lagging Indicators تقسیم می شوند.

Leading Indicators

یک اندیکاتور پیشرو قبل از شروع یک روند تازه به شما یک اسیلاتور (oscillator) تاخیری می دهد. اسیلاتورها نوسان نما هستند. آن ها می توانند نقاط هیجانی و خنثی بازار را به شما نماش دهند. اسیلاتور بعد از آن که روند بازار شروع شود به شما سیگنال می دهد. شاید فکر کنید که با استفاده از اسیلاتورها و گرفتن سیگنال شما به راحتی پولدار خواهید شد. باید به شما بگویم که شما درست فکر کرده اید! البته اگر که این سیگنال ها درست باشد! اسیلاتور ها به سیگنال های ساختگی و اشتباه معروف و به همین خاطر بد نام اند. زمانی باید از اسیلاتورها استفاده کرد که سیگنال 2 اندیکاتور هدف و مقصدی مشترک داشته باشند. اینگونه احتمال خطا بسیار کاهش خواهد یافت.

Lagging Indicators

اندیکاتورهای با تاخیر، پس از حرکت قیمت و جابجایی بازار، هشدار و پیش بینی را ارائه می دهند. اندیکاتورهای تاخیری سیگنال کمتری نسبت به اندیکاتورهای پیشرو دارند. معمولا تاخیر آنها باعث از دست رفتن موقعیت می شود.

مقاله اندیکاتور چیست را مطالعه کرده اید برای دریافت مقالات بیشتر به این صفحه بروید!

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها