ارز دیجیتال چیست؟ آشنایی با رمز ارزها

برای شناخت بهتر ارز دیجیتال، بهتر است که ابتدا با شکل های پیشین مبادلات آشنا شویم. از زمان پیدایش اولین تمدن ها، انسان ها برای رفع نیازهای خود با یکدیگر مبادلاتی را انجام می دادند. این مبادلات در ابتدا شکل های ساده تری داشتند و عموما به صورت کالا به کالا انجام می شدند. با گذشت زمان و ارتقای سطح زندگی و نیازهای بشری، شکل انجام مبادلات و معاملات نیز تغییر کرد.

به این ترتیب انسان ها شرایط دیگری را برای تبادل اجناس و کالاها در نظر گرفتند و به مرور زمان روش های بهتری پیدا کردند. در نهایت کار به جایی رسید که ارز دیجیتال به عنوان یکی از آخرین ابزار موجود برای انجام معاملات و تبادلات معرفی شد.

اکنون حدود 14 سال از پیدایش اولین ارز دیجیتال یعنی بیت کوین (BTC) می گذرد و بیش از 20 هزار ارز دیجیتال ساخته شده است. در ادامه با ارز دیجیتال و ابعاد مختلف آن بیشتر آشنا خواهید شد. پس از آشنایی با ارزهای دیجیتال، می توانید درباره خرید آن ها تصمیم بهتری بگیرید و سرمایه گذاری مطمئن تری انجام دهید.

 

ارز دیجیتال یا رمز ارز چیست؟

در جامعه ما، عموم افراد رمز ارزها را با نام ارزهای دیجیتال می شناسند. رمز ارز یا ارز رمزنگاری شده، ترجمه دقیق تری برای واژه Cryptocurrency می باشد و حق مطلب را بهتر ادا می کند. با این حال این عبارت بیشتر توسط متخصصین حوزه کریپتوکارنسی و بلاک چین مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده عمومی زیادی ندارد. از این رو، ما نیز از هر دو واژه برای خطاب این دسته از دارایی ها استفاده می کنیم.

رمز ارزها یا ارزهای دیجیتال، نوعی از دارایی های نوظهور هستند که قدمتی کمتر از ارزهای فیات دارند. ارزهای فیات نیز، همان پول های رایج دولتی هستند که نمونه هایی از آن ها دلار و یورو می باشند. این ارزها پشتوانه ای دولتی دارند و معمولا نوسانات ارزشی زیادی در آن ها مشاهده نمی شود.

در این زمینه، مسیر رمز ارزها از ارزهای فیات جدا می شود و تفاوت هایی بین آن ها به چشم می خورد. ارزهای رمزنگاری شده، عموما پشتوانه دولتی ندارند و غیر متمرکز هستند. علاوه بر این نوسانات قیمتی زیادی هم در آن ها به چشم می خورد. این موضوع می تواند اشتیاق مردم به خرید آن ها و استفاده برای سرمایه گذاری را افزایش دهد.

از این رو می توانیم کریپتوکارنسی ها را نوعی دارایی مناسب برای سرمایه گذاری معرفی کنیم. با این حال ممکن است که تعدد رمز ارزها موجب گیج شدن سرمایه گذاران شود و آن ها را در انتخاب هایشان دچار تردید کند. بر این اساس، افراد پیش از سرمایه گذاری باید اطلاعات لازم را کسب کنند تا درصد خطای انتخاب های خود را کاهش دهند.

 

انواع ارز دیجیتال

 

چند نوع ارز دیجیتال وجود دارد؟

در بخش های قبلی گفتیم که تعداد رمز ارزها بسیار زیاد است و بیش از 20 هزار ارز دیجیتال مختلف در بازار وجود دارد. باید بدانید که این ارزها انواع مختلفی دارند و همه آن ها به یک شکل عمل نمی کنند. از طرفی معیارهای مختلفی برای دسته بندی ارزهای دیجیتال وجود دارد که در این بخش به برخی از نمونه های رایج آن اشاره می کنیم.

به صورت کلی، ارزهای دیجیتال را بر مبنای عملکرد، داشتن بلاک چین مستقل، حوزه فعالیت، نوع حاکمیت و… به دسته های مختلفی تقسیم می کنند. رایج ترین تقسیم بندی برای رمز ارزها، تقسیم آن ها بر مبنای عملکرد و داشتن بلاک چین مستقل است. بر این اساس، یک ارز دیجیتال می تواند یک کوین یا توکن باشد. این کوین و توکن ها، می توانند در حوزه های مختلفی به کار گرفته شوند و از این نظر نیز قابل تفکیک اند.

در دوره های زمانی مختلف، دسته های مختلفی از ارزهای دیجیتال مطرح شدند و مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفتند. به طور مثال، در سال 2021 و 2022 بازار توکن های NFT، متاورس و میم توکن ها بسیار داغ شد. در سال 2023 نیز، توکن های هوش مصنوعی اوج گرفتند و نمای بازار ارز دیجیتال را عوض کردند. به این ترتیب کسانی که به دنبال آموزش ارز دیجیتال بودند نیز با توکن های هوش مصنوعی آشنا شدند و روی آن ها سرمایه گذاری کردند.

 

فواید ارزهای دیجیتال

 

ارزهای دیجیتال چه فایده ای دارند؟

ارز دیجیتال نوعی دارایی نوظهور محسوب می شود که مزایای زیادی نسبت به دارایی های پیشین دارد. این دارایی ها علاوه بر دادن امکان سرمایه گذاری به افراد، باعث جذب سرمایه برای ارتقای پروژه های قدرتمند بلاک چینی نیز می شوند. به همین منظور، پروژه های بلاک چینی معمولا برای شروع فعالیت خود یک توکن یا کوین طراحی می کنند و در یک ICO (عرضه اولیه سکه) با آن جذب سرمایه می کنند. با سرمایه جذب شده، امکان توسعه پروژه افزایش پیدا می کند و شبکه های بلاک چینی قدرتمندتر می شوند.

در واقع، ارز دیجیتال هم برای خریداران و هم برای مالکان آن مفید است و می تواند سودآور باشد. البته که سرمایه گذاران برای خرید ارز دیجیتال باید دقت کافی به خرج دهند تا متضرر نشوند. ظهور پروژه های کلاهبرداری و بی پشتوانه در دنیای بلاک چین نیز می تواند احتمال گیر افتادن در تله کلاهبرداران را افزایش دهد. با این حال، پروژه های قدرتمندی هستند که در طول این سال ها کاملا ثابت شده اند. به همین خاطر، سرمایه گذاران حتما باید بدانند که ارز دیجیتال چیست و دقیقا چه کاری انجام می دهد تا دید بهتری نسبت به آن پیدا کنند.

ارزهای دیجیتال همانطور که می توانند موجب افزایش سرمایه شوند، امکان کاهش آن را هم دارند. نوسانات این دارایی ها گاهی به شدت سودآور و گاهی هم شدیدا ضررآفرین است. از این رو باید در زمان مناسب و روی دارایی مناسبی سرمایه گذاری کنید تا به سود برسید.

 

سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال

 

چگونه روی رمز ارزها سرمایه گذاری کنیم؟

برای سرمایه گذاری روی یک رمز ارز یا همان ارز دیجیتال، ابتدا باید آن را به خوبی بشناسید. درک و شناخت بیشتر از یک ارز دیجیتال و موقعیت تکنیکالی و فاندامنتالی آن، می تواند احتمال سود را افزایش دهد. موارد دیگری هم هستند که باید هنگام سرمایه گذاری مورد بررسی قرار بگیرند. عوامل موثر بر احساسات سرمایه گذاران از جمله اخبار و رخدادهای اقتصاد کلان یکی از این موارد هستند. فعالیت های سلبریتی های تاثیرگذار نیز می توانند تاثیراتی داشته باشند.

پس از کسب اطلاعات کافی و پیدا کردن ارز دیجیتال مناسب سرمایه گذاری، به راحتی می توانید آن را خریداری کنید. صرافی ارز دیجیتال به شما این امکان را می دهد که ظرف چند ثانیه سفارش خرید رمز ارز مورد نظر خود را ثبت کنید. شما می توانید با تریدهای متعدد کسب سود کنید یا فقط ارز دیجیتال را هولد کنید تا در بلند مدت از آن سود بگیرید. ایجاد یک سبد سرمایه گذاری متنوع نیز می تواند احتمال سود شما را افزایش دهد.

برخی سرمایه گذاران به صورت روزانه و هفتگی معامله می کنند و برخی دیگر هم پس از خرید دارایی تا مدت ها به سراغ آن نمی روند. بنابراین استراتژی معامله گران مختلف با یکدیگر متفاوت است و هر کسی با توجه به دیدگاه خود دست به معامله می زند. شما نیز، بهتر است که هدف خود از معامله گری را مشخص کنید تا بتوانید برنامه ریزی بهتری برای آن داشته باشید.

 

خرید ارز دیجیتال

 

خرید ارز دیجیتال چگونه است؟

پس از یافتن ارز دیجیتال مورد نظر خود، باید در یک صرافی آنلاین ثبت نام و احراز هویت کنید. در صرافی آنلاین بیت ایمن، امکان خرید چندین ارز دیجیتال مطرح و آینده دار وجود دارد. لازمه خرید این ارزها، عضویت در صرافی و ثبت معامله پس از شارژ کیف پول است. در صورتی که بخش «راهنمای استفاده» را مطالعه کنید، می توانید مراحل خرید ارزهای دیجیتال را به صورت گام به گام یاد بگیرید.

در نظر داشته باشید که برای خرید ارز دیجیتال نیاز به سرمایه زیادی ندارید. اگر تازه کار هستید بهتر است که با مبالغ کمتری شروع کنید و پس از کسب دانش و تجربه کافی رقم سرمایه گذاری را افزایش دهید. مطالعه سایر مطالب آموزشی وبلاگ بیت ایمن نیز می تواند شما را در خرید ارزهای دیجیتال یاری کند. پشتیبانی بیت ایمن نیز در طول زمان سرمایه گذاری همواره در کنار شما خواهد بود و می توانید سوالات خود را از کارشناسان این بخش بپرسید.

 

کدام ارزهای دیجیتال را بخریم؟

 

کدام ارزهای دیجیتال را بخریم؟

اگر می خواهید ماجراجویی خود در بازار ارز دیجیتال را آغاز کنید، بهتر است که رمز ارزهای پایدارتر را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. موارد پر ریسک می توانند شما را با ضرر مواجه کنند و تجربه بدی را برایتان رقم بزنند. به همین خاطر، معمولا برای سرمایه گذاران مبتدی خرید بیت کوین و خرید اتریوم مطمئن تر است. البته رمز ارزهای دیگری هم هستند که می توانند برای شما سودآفرینی کنند. شما می توانید برترین ارزهای دیجیتال بازار را در صفحه اصلی سایت بیت ایمن مشاهده کنید و با زدن دکمه «خرید و فروش» به صفحه معاملات آن ها بروید.

بهتر است که چند ارز دیجیتال را بخرید تا سرمایه شما بین آن ها تقسیم شود. برای خرید این رمز ارزها نیز، بهتر است که پول بلا استفاده خود را وارد بازار کنید. استفاده از تحلیل های مختلف نیز می تواند به شما کمک کند تا کوین ها و توکن های مناسب سرمایه گذاری را بشناسید. در کل این مسیر، داشتن صبر، عجله نکردن و پرهیز از طمع می تواند احتمال کسب سود شما را افزایش دهد.

در نهایت خرید هر ارز دیجیتال به خود سرمایه گذار بستگی دارد. ممکن است یک نفر بخواهد کل سرمایه خود را به یک رمز ارز خاص اختصاص دهد و فرد دیگری اصلا آن دارایی را نخرد. در نهایت خود شما تصمیم می گیرید که کدام کوین یا توکن را بخرید و سود و ضرر ناشی از آن هم متعلق به خودتان است. بنابراین نباید بدون آگاهی و به صورت هیجانی اقدام به سرمایه گذاری کنید تا دچار ضرر نشوید.

 

کیف پول های ارز دیجیتال

 

ضرورت تهیه کیف پول ارز دیجیتال

برای تهیه کیف پول ارز دیجیتال اجباری وجود ندارد. با این حال، این کار می تواند خیال شما را از بابت سرمایه تان راحت کند و امنیت دارایی تان را افزایش دهد. با این حال، در صورتی که تمایلی به تهیه کیف پول ارز دیجیتال ندارید، می توانید دارایی خود را در صرافی نیز نگهداری کنید. گرچه این روش معمولا پیشنهاد نمی شود و امنیت کمتری نسبت به مورد اول دارد. بر همین اساس بهتر است که یک کیف پول نرم افزاری یا سخت افزاری برای خود تهیه کنید.

کیف پول های نرم افزاری عموما رایگان هستند و می توانید آن ها را به راحتی دانلود کنید. کیف پول های سخت افزاری که امنیت بیشتری دارند، جنبه فیزیکی دارند و معمولا رایگان نیستند. از معروف ترین کیف پول های نرم افزاری می توانیم به تراست ولت و متامسک اشاره کنیم. کیف پول های سخت افزاری مطرح نیز لجر و ترزور هستند. شما می توانید هر کدام از این کیف پول ها را بسته به نیاز خود تهیه کنید و دارایی خود را در آن ها نگه دارید.

البته که امکان نگهداری دارایی در صرافی بیت ایمن هم وجود دارد و امنیت این کار از طرف تیم بیت ایمن تضمین می شود. با این حال، تهیه کیف پول غیر امانی می تواند خیال شما را راحت تر کند و نگرانی هایتان درباره امنیت صرافی ها از بین برود.

 

جمع بندی کلی

ارزهای دیجیتال علی رغم عمر کم خود، فایده هایی دارند که سرمایه گذاران را به سمت آن ها سوق می دهد. خرید ارزهای دیجیتال در صرافی های آنلاین می تواند شما را به سود برساند. البته به شرطی که این کار به صورت اصولی و در زمان درست انجام شود. افزایش دانش، آگاهی و تجربه می تواند به شما کمک کند که به مرور معاملات بهتری انجام دهید و سودهای بیشتری بگیرید. البته که در این مسیر احتمالا با ضررهایی هم مواجه می شوید که نباید تمرکز و رفتار شما را تحت تاثیر قرار دهند و مسیرتان را عوض کنند.

بنابراین قبل از هر چیزی باید بدانید که تضمینی برای کسب سود در این بازار وجود ندارد و تقریبا همه چیز به خودتان بستگی دارد. پس اگر رفتار درستی در بازار داشته باشید می توانید از موقعیت های مناسب آن برای سود گرفتن استفاده کنید. اگر هم رفتارتان عجولانه، طمع کارانه یا احساسی باشد، شرایط متضرر شدن شما فراهم می شود. کارشناسان صرافی بیت ایمن سعی می کنند که به طرق مختلف شما را برای کسب سود از خرید و فروش ارز دیجیتال و فعالیت در این بازار یاری کنند.

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها